Uroczystości trzeciomajowe na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach

fot: Witold Gałązka/ARC

Salwę honorową na Placu Sejmu Śląskiego oddali żołnierze 34 śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia

fot: Witold Gałązka/ARC

+29 Zobacz galerię

Galeria
(32 zdjęć)

 "Jedną tylko wypowiadam prośbę gorącą do ludu śląskiego a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcjańskim i swemu przywiązaniu do Polski" - słowa Wojciecha Korfantego zacytował w przemówieniu z okazji 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego wojewoda Jarosław Wieczorek podczas uroczystości na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, w piątek 3 maja.

Wojewoda śląski podkreślił potencjał, charyzmę i ogrom poświęceń "ludu śląskiego" od wojen światowych, powstań, przez okupację, po reżim komunistyczny i transformację.

- Tym wszystkim, którzy o Polskę walczyli winni jesteśmy dalej nasz ogromny trud i zaangażowanie. To jest naszą powinnością, naszym absolutnym obowiązkiem, żebyśmy stali na straży Rzeczypospolitej Polskiej. Byśmy mogli służyć jej obywatelom i mogli cieszyć się z sukcesów każdego z państwa - mówił.

Przypomniał, że Wojciech Korfanty w swojej odezwie z 1927 r. bardzo mocno kładł nacisk na to, aby Polska była wielka, praworządna i sprawiedliwa.
- Żeby tak było, musimy się zachowywać, jak trzeba - powiedział Jarosław Wieczorek.

Wojewoda dziękował wszystkim, którzy angażują się w przygotowania do obchodów cyklu ważnych rocznic trzech powstań śląskich. Uroczystości ich stulecia rozpoczynają się w tym roku, a ich kulminacja nastąpi w 2021 r.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, nawiązał do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przypomniał, że była ona aktem prawnym, który miał zbudować nowoczesne państwo.

Pod pomnikiem przywódcy III powstania śląskiego, które wybuchło 3 maja 1921 r., odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów. Kompania Wojska Polskiego oddała trzykrotnie salwę honorową.

Wcześniej spod archikatedry Chrystusa Króla, w której modlono się za Ojczyznę, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Pl. Sejmu Śląskiego poprzedzani Orkiestrą Garnizonową Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z Bytomia i Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic. Asystę wojskową zapewniły kompanie honorowe 34 śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Śląskiego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Drużynę sztandarową wystawiła też Komeneda Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego oraz klasa wojskowa XV Liceum Ogólnokształcągego im. rotm. Witold Pileckiego.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada służb mundurowych ul. Lompy, po której chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk dali koncert pieśni patriotycznych przez gmachem Śejmu Śląskiego. Odbyło się również wmurowanie metalowej kapsuły czasu w filar gmachu Sejmu Śląskiego. Uroczystość z udziałem mieszkańców miasta i uczestników trzeciomajowych obchodów zakończyły występy górniczej orkiesty dętej "Katowice" oraz mażoretek z zespołu Akcent w Katowiach-Ligocie.

Katowickie obochody święta narodowego rozpoczęły się przed południem złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. W archikatedrze pw. Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w intencji Ojczyny z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i parlamentarzystów śląskich. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.