Uroczystości: podpisane 34 lata temu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeniosą się na plac pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, gdzie o godz. 11. rozpocznie się składanie kwiatów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tradycyjnie jak co roku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się uroczystości związane z obchodami rocznicy podpisania Porozumienia jastrzębskiego. W tym roku Solidarność swoje urodziny obchodzi już po raz 34.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą koncelebrowaną o godz. 9.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła ("na górce"). Mszy przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego (plac przy kop. Zofiówka). Tam o godz. 11.00 nastąpi oficjalne przywitanie gości, następnie przemówienie wygłosi przewodniczący "S" Piotr Duda. Uroczystości zakończy ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Przypomnijmy - Porozumienie jastrzębskie zawarto 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju, właśnie przy Kopalni Zofiówka (wówczas KWK Manifest Lipcowy). Porozumienie podpisane zostało przez Komisję Rządową (przewodniczący Aleksander Kopeć) i Prezydium Międzyzakłodowego Komitetu Strajkowego (przewodniczący Jarosław Sienkiewicz). Jest zaliczane do Porozumień sierpniowych.

Do 21 postulatów (z Porozumień sierpniowych) wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu MKS w Manifeście Lipcowym dołączył własne, m.in.:
podnoszenie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania,
• wprowadzenie wolnych sobót i niedziel,
• wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy,
• obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych (przedłożone Sejmowi PRL),
• zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, w innych ustalenie systemu według uznania załóg,
• przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających w hotelach robotniczych lub kwaterach prywatnych z dala od rodzin,
• zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych,
• poprawę zaopatrzenia sklepów w przetwory mięsne i zaniechanie sprzedaży tych wyrobów w miejscach innych niż sklepy ogólnej sieci handlowej,
• przyznanie deputatu węglowego wszystkim pracownikom zatrudnionym w górnictwie,
• ograniczenie administracji,
• wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem kamiennym,
a także powołanie przez Prezesa Rady Ministrów Komisji Mieszanej składającą się z przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i przedstawicieli Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, mającej za zadanie nadzorować realizację postanowień oraz dopilnować, by wobec osób biorących udział w strajku oraz ich rodzin nie były stosowane jakiekolwiek szykany.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.