Uroczystości górniczego święta w KGHM odbędą się w piątek, 2 grudnia, oraz w dniu Świętej Barbary, w niedzielę, 4 grudnia

1669887829 kghmczako kghm

fot: KGHM

Główne obchody barbórkowe rozpoczną się od uroczystej akademii

fot: KGHM

Centralne obchody Barbórki w Zagłębiu Miedziowym rozpoczną się w tym roku w piątek, 2 grudnia, w Lubinie od uroczystej akademii, po której ruszy Pochód Lisa Majora. KGHM na uroczystości zaprosiła górników oraz wszystkich mieszkańców regionu.

KGHM w ramach Barbórki organizuje uroczystości i wydarzenia, które kultywują górnicze tradycje. W tym roku centralne obchody barbórkowe zaplanowane są na dwa dni – 2 grudnia, kiedy odbędą się główne obchody, i 4 grudnia, dzień imienin patronki górników, św. Barbary.

Główne obchody barbórkowe rozpoczną się od uroczystej akademii, którą zaplanowano na 2 grudnia o 14.00 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi. Wyróżnieni górnicy otrzymają również honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.

Po zakończeniu akademii tradycyjnie już ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Całość zakończy się na Rynku ceremonią skoku przez skórę. Pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy symbolicznym skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.

Zorganizowane będą również tradycyjne górnicze biesiady i combry. Centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, a Górniczy Comber Babski w hali widowiskowo-sportowej w Głogowie.

4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Górnicze orkiestry już od godziny 6 rano będą przypominać mieszkańcom regionu o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie zaplanowana jest uroczysta msza św. w intencji górników oraz ich rodzin.

Na mszę św. w intencji górników zaprasza również prawosławny kapelan górnictwa – proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie. Msza odbędzie się 4 grudnia o godz. 9.00 w cerkwi przy ulicy 1 Maja 13B.

Tego samego dnia o 13.00 zaplanowano również się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku odkrywcy Polskiej Miedzi.

 

Program uroczystości centralnych

 2 grudnia 2022 r.

godz. 14:00 – Akademia barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1

godz. 16:00 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum  Kultury „Muza”) 

4 grudnia 2022 r.

godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów

godz. 09:00 – Uroczysta msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Kościół Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, ul. Orla 32

godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie 

 

W PeBeKa już świętowali 

Choć Barbórka obchodzona jest w okolicy 4 grudnia, jednak uroczystości tego święta zaczynają się zawsze wcześniej. W Zagłębiu Miedziowym prawo do ich inauguracji ma Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. Przywilej ten wynika z faktu, że to właśnie ta spółka była budowniczym kopalń należących do KGHM Polska Miedź. Obchody Dnia Górnika PeBeKa zorganizowała w piątek, 21 października.

W przemówieniu otwierającym akademię prezes PeBeKa Tomasz Rawecki podziękował pracownikom firmy za ostatnie dwa lata szczególnie intensywnej pracy. Spółka w tym okresie, naznaczonym pandemią i rosyjską agresją w Ukrainie, realizowała przyjęte cele, osiągając w ostatnim roku najlepsze wyniki w swojej historii.

Jak podały służby prasowe PeBeKa, spółka jest obecnie w trakcie dynamicznego okresu inwestycyjnego. Realizuje najważniejszy projekt Grupy KGHM – budowę Pompowni Głównego Odwadniania na terenie Zakładu Górniczego Polkowice-Sieroszowice, zakończyła głębienie szybu GG-1 w Kwielicach oraz realizuje specjalistyczne inwestycje dla Zakładu Hydrotechnicznego.

W robotach chodnikowych w 2021 r. osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii. Wykonała ponad 41 tys. metrów bieżących przeliczeniowych wyrobisk górniczych.

Podczas uroczystej akademii uhonorowanych zostało 96 pracowników PeBeKa. Zostali oni wyróżnieni m.in. Medalami za Długoletnią Służbę, odznaczeniami Zasłużony dla KGHM i Zasłużony Pracownik PeBeKa oraz dyplomami nadania stopni górniczych. Wręczyli je: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wiceprezes KGHM ds. produkcji Marek Świder i prezes PeBeKa Tomasz Rawecki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.