URE: zgoda na podwyżkę taryf gazu

Licznik gaz rurociag

fot: PAP

W środę rano Rosja zmniejszyła o 60 proc. strumień gazu w kierunku Białorusi, wojna paliwowa na wschodzie zaostrza się

fot: PAP

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w czwartek nową taryfę gazową dla PGNiG. Średni wzrost opłat dla odbiorców, którzy używają gazu do przygotowania posiłków, wyniesie 1 zł 28 gr netto miesięcznie - poinformował URE w komunikacie.

Zgodnie z komunikatem, odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz do przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą średnio miesięcznie więcej o 5,55 zł. Odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem, a więc zużywający relatywnie duże ilości gazu - średnio ponad 2,5 tysiąca metrów sześciennych rocznie - zapłacą średnio o 22,62 zł więcej miesięcznie.

- Zaakceptowana podwyżka jest najniższą z możliwych. W efekcie trudnego postępowania udało się - poprzez zapewnienie (przy istniejących uwarunkowaniach) bezpieczeństwa dostaw gazu po nadal rozsądnej cenie - uwzględnić zarówno interes odbiorców końcowych, jak i potrzeby przedsiębiorstw, których obowiązkiem są niezbędne inwestycje - podkreśla cytowany w komunikacie prezes URE Marek Woszczyk.

Urząd wyjaśnia, że powodem zatwierdzenia nowych taryf gazowych jest przede wszystkim wzrost kosztów pozyskania gazu wysokometanowego z importu, związany ze wzrostem cen ropy naftowej na świecie i produktów ropopochodnych oraz wahaniem kursów walutowych (dolara i euro). Jednocześnie obniżeniu ulegają opłaty sieciowe, a opłaty abonamentowe pozostają na niezmienionym poziomie.

- Wzrost średnich płatności jest zatem wypadkową wyższych kosztów pozyskania paliwa gazowego i niższych - związanych z jego transportem. Wzrost cen paliwa gazowego został więc zamortyzowany poprzez obniżenie jednostkowych kosztów zakupów usług transportu gazu od operatorów sieci gazowych - tłumaczy regulator.

W komunikacie poinformowano, że o terminie wprowadzenia w życie nowych taryf decydują same przedsiębiorstwa, niemniej najwcześniej ceny mogą wzrosnąć 15 lipca 2011 r., najpóźniej - 14 sierpnia 2011 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.