URE: premier przyjął rezygnację Marka Woszczyka

fot: Jerzy Chromik/ARC

Mamy nasze zasoby węgla. W najbliższej przyszłości nie widzę możliwości, by nasz miks energetyczny odszedł od niego w sposób istotny - stwierdza Marek Woszczyk

fot: Jerzy Chromik/ARC

Premier Donald Tusk przyjął w piątek (13 grudnia) rezygnację Marka Woszczyka z funkcji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Obowiązki prezesa urzędu przejął wiceprezes Maciej Bando.

- Prezes Rady Ministrów Donald Tusk przyjął rezygnację pana Marka Woszczyka, prezesa URE z pełnionej funkcji. Do czasu powołania kolejnego prezesa URE(...) obowiązki prezesa wykonywał będzie Maciej Bando, wiceprezes urzędu - powiedziała Głośniewska.

- Wybór kolejnego prezesa URE nastąpi w drodze konkurencyjnego naboru. Nabór przeprowadza zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - dodała.

Zgodnie z tegoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, w terminie pół roku od jej wejścia w życie Prezes Rady Ministrów miał ogłosić konkurs na stanowisko Prezesa URE. Ustawa obowiązuje od 11 września 2013 r. Prezes URE powoływany jest na pięcioletnią kadencję.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej, powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Zgodnie z prawem, w razie przyjęcia rezygnacji Prezesa URE jego obowiązki - do czasu powołania nowego - pełni Wiceprezes URE. Z mocy ustawy nie może on jedynie zwalniać przedsiębiorstwa energetycznego z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia lub też cofnąć takiego zwolnienia.

Marek Woszczyk był prezesem URE od czerwca 2011 roku, wcześniej od 2007 roku był wiceprezesem urzędu. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Woszczyk miałby ubiegać się o stanowisko prezesa PGE w konkursie rozpisanym po rezygnacji Krzysztofa Kiliana.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.