Górnictwo: Sięgnęli po metodę, która od lat stosowana jest w polskich kopalniach

fot: ARC

Wyremontowane kombajny zostaną wykorzystane na tych frontach wydobywczych, z których OKD spodziewa się w tym roku największej produkcji

fot: ARC

Czeska spółka węglowa OKD z sukcesem przetestowała nową metodę zapobiegania zagrożeniu pożarowemu w swojej kopalni CSM. Chodzi o torkretowanie, czyli nakładanie betonu o specjalnie zaprojektowanym składzie i konsystencji, za pomocą pompy wysokociśnieniowej w wyznaczone miejsca.

Użycie tej metody umożliwiło rezygnację z planowanego zamknięcia jednej ze ścian w kopalni CSM ze względu na bezpieczeństwo załogi.

- Mieliśmy w tym rejonie spore problemy ze zjawiskiem samozapalania się węgla. Wypróbowaliśmy torkretowanie za namową kolegów z Polski i sprawdziło się ono również w naszych warunkach. W związku z tym, że mieliśmy do czynienia z absolutnym novum powołaliśmy specjalny zespół, który zajął się procesem torkretowania. Składał się z pracowników działów: transportu, elektrycznego, zbrojenia i likwidacji, wydobycia i przygotówek  – przyznał Jiří Korbel Działu Służb Bezpieczeństwa w OKD.

Torkretowanie stosowano z powodzeniem m.in. w ruchu Jankowice kopalni ROW.

- W trakcie przygotowań, na które trwały miesiąc, konieczne było zaopatrzenie się w masę cementową i pompę do iniekcji, przygotowanie całego systemu do transportu masy oraz odpowiednie przygotowanie wyrobisk. Wszystko należało wykonać z najwyższą starannością, ponieważ po zakończonej operacji natrysku betonu, ze względu na jego właściwości problematyczne jest poprawianie, zmienianie lub demontaż czegokolwiek – dodał.

Każdego dnia, przez pięć kolejnych miesięcy, zużywano do torkretowania 50 ton betonu, ale też nie można było ograniczać transportu materiału do innych rejonów kopalni. Było to zatem bardzo trudne zadanie pod względem logistyki. Opryskano łącznie 782 m wyrobisk wykorzystano 2559 ton mieszanki betonowej. Eksploatację rozpoczęło się w sierpniu 2024 r. W okresie od sierpnia do listopada br. wydobyto łącznie 209 tys. ton węgla ze ściany, z której wcześniej zamierzano zrezygnować.

- Będziemy stosować tę metodę, jeśli zajdzie taka konieczność. Przynosi konkretne korzyści, choć nie jest tania, lecz w grę wchodzi przecież bezpieczeństwo załogi – dodał David Hájek, kierownik ruchu zakładu górniczego.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.