UOKiK: Tauron może przejąć GZE

Tauron siedziba MD

fot: Maciej Dorosiński

W wyniku koncentracji Grupa Tauron będzie dysponować największym udziałem w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce

fot: Maciej Dorosiński

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Tauron Polska Energia kontroli nad Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Urząd. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Wniosek dotyczący koncentracji wpłynął do UOKiK 20 września 2011 r. Grupa Kapitałowa Tauron jest przedsiębiorstwem energetycznym, którego podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej. Głównym akcjonariuszem Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego jest spółka Vattenfall. Poprzez swoje spółki zależne GZE prowadzi działalność m.in. w zakresie dystrybucji (na terenie Górnego Śląska) oraz sprzedaży energii elektrycznej.

Po przeprowadzonym postępowaniu prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na które wywiera wpływ.

"W wyniku koncentracji Grupa Tauron będzie dysponować największym udziałem w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce. Spółka spotykać się jednak będzie z istotną konkurencją ze strony innych uczestników tego rynku. W szczególności PGE, zarówno z uwagi na wysoki udział w rynku sprzedaży detalicznej jak i silną pozycję na rynku wytwarzania energii elektrycznej, a zatem dostęp do własnych źródeł zaopatrzenia w energię elektryczną, w ocenie organu antymonopolowego, będzie stanowiła istotną przeciwwagę dla uczestników koncentracji" - czytamy w komunikacie Urzędu.

Planowana transakcja ma charakter tzw. konsolidacji pionowej, ponieważ wywiera wpływ na krajowy rynek wytwarzania oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej energii elektrycznej. Skupienie w ramach jednego podmiotu wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii mogłoby prowadzić do ograniczenia konkurencji, gdyby wiązało się z utrudnieniem lub eliminowaniem działalności konkurentów.

Prezes UOKiK uznała, że przejęcie GZE przez Tauron nie doprowadzi do takiej sytuacji, ponieważ przejmująca spółka już w tej chwili nie ma możliwości wytworzenia z własnych źródeł odpowiedniej ilości energii zaspokajającej potrzeby jej odbiorców. W związku z tym, będzie musiała kupować ją na rynku hurtowym, a tym samym nie zamknie się na zewnętrznych sprzedawców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.