Rektor UE: Powołanie prof. Czarneckiej na ministra to wyróżnienie i prestiż także dla uczelni

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prof. Marzena Czarnecka będzie odpowiedzialna m.in. za górnictwo i energetykę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zapowiadane powołanie prof. Marzeny Czarneckiej na stanowisko ministra przemysłu to swego rodzaju wyróżnienie i prestiż także dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którym zawodowo związana jest przyszła minister - oceniła we wtorek rektor katowickiej uczelni prof. Celina M. Olszak.

Marzena Czarnecka w rządzie Donalda Tuska ma kierować nowo tworzonym w Katowicach Ministerstwem Przemysłu. Przyszła minister jest profesorem katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, szefową Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni, ekonomistką i prawniczką wyspecjalizowaną m.in. w prawie energetycznym i konsumenckim.

Jest specjalistką w swojej dziedzinie, ekspertką z zakresu energetyki, prawa energetycznego i ochrony konsumentów. Posiada przy tym bogate doświadczenie zdobyte w kraju i za granicą. W swojej dotychczasowej pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, obecnie kierując także Katedrą Transformacji Energetycznej, dała się poznać jako osoba kompetentna, rzetelna, ambitna, stawiająca czoła wyzwaniom - oceniła we wtorek rektor katowickiej uczelni.

- Powołanie profesor Czarneckiej na minister to swego rodzaju wyróżnienie i prestiż także dla uczelni oraz dowód na to, że nasi pracownicy są cenieni za swoje osiągnięcia nie tylko na polu naukowo-badawczym, ale także w ramach współpracy z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym - powiedziała prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Katedra Transformacji Energetycznej, którą kieruje prof. dr hab. Marzena Czarnecka, powstała wiosną tego roku wraz z powołaniem w katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym nowego wydziału - Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Adiunktem w katedrze prof. Czarneckiej jest przyszły minister aktywów państwowych, szef klubu parlamentarnego KO dr Borys Budka.

Przed utworzeniem Katedry Transformacji Energetycznej prof. Czarnecka pracowała w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń katowickiej uczelni, z którą jest związana od 1994 roku. Oprócz kwestii prawnych dotyczących energetyki, specjalizuje się w m.in. w prawie konsumenckim i prawie konkurencji. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji z zakresu energetyki, prawa energetycznego oraz ochrony konsumentów. Wśród jej naukowych zainteresowań jest także m.in. ekonomia współdzielenia i ekonomia prawa.

Marzena Czarnecka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaś doktorat obroniła na katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W 2019 r. uzyskała tam stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, a od trzech lat jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego, a także wykładowcą licznych uniwersytetów w Europie, m.in. w niemieckim Saarbrucken i hiszpańskiej Granadzie. Kierowała kilkoma krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi.

W Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach prof. Czarnecka jest pełnomocniczką rektora ds. równego traktowania, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, a także przewodniczącą komisji dyscyplinarnej ds. studentów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.