Umowy w spawie dofinansowania zakupu 190 autobusów elektrycznych podpisane

1568038919 43d3dac086b61bbc0bb05a81cfa4b8b0

fot: UM Czechowice-Dziedzice

Testy przegubowego autobusu elektrycznego potrwają do 18 września

fot: UM Czechowice-Dziedzice

Podpisano umowy ws. dofinansowania zakupu 190 autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice dużych miast, takich jak Kraków, Poznań, Gdynia, ale też średnich - Malborka, Radomia czy Piły - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Władze miast coraz większą wagę przywiązują do poprawy jakości życia mieszkańców. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska powoli staje się standardem. Dzięki finansowaniu unijnemu w polskich miastach pojawi się kolejne 190 nowych autobusów elektrycznych. Pasażerowie ucieszą się z udogodnień, a my wszyscy z czystszego powietrza - powiedziała Jarosińska-Jedynak w czwartek na konferencji.

Minister poinformowała, że w piątek podpisano dziesięć umów na zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania. - Łączna wartość tych dziesięciu umów to prawie 350 mln zł, z czego dofinansowanie to 240 mln zł - dodała.

Obecny na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że rząd stara się likwidować źródła emisji środków transportu. - Przykładamy wielkie staranie i wielką wagę do tego, aby bezpieczny transport pod względem emisji był w każdym miejscu, gdzie to jest potrzebne, gdzie to jest postulowane - mówił.

Minister dodał, że rząd wspiera samorządy niezależnie od tego, kto kieruje danym regionem. - Nie zważamy na poglądy, nie zważamy na konotacje, o ile takie są. Staramy się wspierać projekty, które na to zasługują - podkreślił Adamczyk.

Jak poinformował resort funduszy i polityki regionalnej, łączna wartość projektów dofinansowanych w ramach konkursu przekracza 668 mln zł, w tym dofinasowanie UE z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wynosi 460 mln zł.

Projekty wybrane w trybie konkursowym są uzupełnieniem realizowanych już inwestycji pozakonkursowych, dla których podpisano umowy o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł i dofinansowaniu UE 711 mln zł. W ramach tych umów planowany jest zakup 215 autobusów elektrycznych, które będą jeździły w Katowicach, Jaworznie, Tychach, Warszawie, Zielonej Górze i Toruniu.

Pierwsze autobusy już dostarczono do Zielonej Góry i Katowic. Podpisano umowy w Warszawie i Tychach - autobusy wyjadą na ulice w połowie 2020 r.

Łącznie dzięki dofinansowaniu POIiŚ kupionych zostanie ponad 400 autobusów elektrycznych dla 18 miast w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.