Gospodarka: Polska Miedź dostarczy podmiotom NKT walcówkę miedzianą w latach 2023-2027

1676032671 katody miedziane kghm

fot: KGHM

Głównymi uczestnikami rynku katod są przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze produkujące miedź w postaci katod, a także producenci walcówki i inne zakłady przetwórstwa miedzi

fot: KGHM

KGHM podpisał długoterminową umowę o wartości od 9,6 do 14,2 mld zł z Grupą NKT, której dostarczy walcówkę miedzianą w latach 2023-2027 - poinformował miedziowy koncern we wtorek.

KGHM Polska Miedź podpisał kolejną długoterminową umowę sprzedaży z Grupą NKT. Polska Miedź dostarczy podmiotom NKT walcówkę miedzianą w latach 2023-2027. Wartość transakcji wynosi od 9,6 do 14,2 miliardów zł zależnie od dodatkowych opcji dotyczących ilości i okresu obowiązywania umowy - podał KGHM.

- Czujemy satysfakcję ze współpracy z Grupą NKT, nasza walcówka trafi do jednego z liderów europejskiego rynku przewodów i kabli, który dostarcza kluczowe rozwiązania dla europejskiej transformacji energetycznej - powiedział, cytowany w komunikacie KGHM, prezes koncernu Tomasz Zdzikot.

- Cieszymy się, że poprzez zawarcie umowy ramowej na dostawy walcówki miedzianej na najbliższe lata możemy zacieśnić wieloletnią współpracę z KGHM - zaznaczył prezes i dyrektor generalny NKT Claes Westerlind. Dodał, że pozwala to firmie pozyskiwać miedź blisko miejsca, w którym jest ona potrzebna.

Jak podał KGHM, walcówka miedziana o średnicy 8 mm jest jednym z głównych produktów koncernu, powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania Contirod głównie z wykorzystaniem katod własnych, wytwarzanych w oddziałach KGHM.

Dodano, że Huta Miedzi Cedynia produkuje walcówkę w pięciu klasach jakościowych. Produkt znajduje zastosowanie głównie w przemyśle kablowym, elektromaszynowym oraz elektrotechnicznym.

W 2022 r. produkcja walcówki i drutu w KGHM Polska Miedź wyniosła 284,8 tys. ton, co odpowiadało za blisko 11 proc. produkcji w Europie.

NKT A/S to notowana na giełdzie Nasdaq w Kopenhadze spółka projektująca, produkująca i instalująca rozwiązania w zakresie kabli energetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Duńska firma zatrudnia 4,5 tys. osób. W 2022 r. osiągnęła przychody w wysokości 2,1 mld euro.

KGHM Polska Miedź SA zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest polski Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. udziałów spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.