Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 162.09 USD (+0.07%)

Srebro

85.52 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.85 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 162.09 USD (+0.07%)

Srebro

85.52 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.85 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Ukraina: mniejszy zysk holdingu górniczo-hutniczego Metinvest

W okresie od stycznia do września br. zysk przedsiębiorstw wchodzących w skład holdingu górniczo-hutniczego Metinvest, kontrolowanego przez ukraińskiego biznesmena Rinata Achmetowa spadł o 8 proc. - podał ukraiński serwis informacyjny Ukrrudprom.ua.

Serwis Ukrrudprom.ua powołując się na komunikat spółki podaje, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku czysty zysk ukraińskiego Metinvest wyniósł 420 mln dolarów. W tym okresie skonsolidowany zysk przedsiębiorstw działających w ramach struktury holdingu spadł o 8 proc. - z 10 mld 646 mln dolarów do 9 mld 777 mln dolarów, w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Jednym z wiodących zakładów wchodzących w skład Metinvest jest ukraińska stalownia Azowstal, która w tym roku odnotowuje ciągły spadek produkcji. W okresie od stycznia do listopada 2012 roku zakład zmniejszył produkcję stalową o 22,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku - do 3,822 mln ton. Rok temu przedsiębiorstwo miało lepszy wynik produkcyjny. Wówczas spadek produkcji stali wyniósł jedynie 2 proc. w porównaniu do 2010 roku.

Działalność holdingu Metinvest obejmuje cały proces produkcji i sprzedaży stali (od wydobycia rudy żelaza i węgla koksowego do produkcji półproduktów i gotowych wyrobów stalowych). Głównym akcjonariuszem Metinvestu jest grupa przemysłowa System Capital Management (SCM). W 2011 roku holding czterokrotnie zwiększył czysty zysk z 437 mln dolarów do 1,854 mld dolarów w porównaniu do 2010 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.