UKE: Zakończono proces uwalniania częstotliwości dla 5G

fot: Andrzej Bęben/ARC

W przeciągu 4-5 lat te telewizory kineskopowe mogą całkiem zniknąć z rynku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zakończył się proces przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu uwolnione zostały częstotliwości niezbędne dla rozwoju technologii 5G w Polsce - podał UKE, który nadzorował ten proces.

Jak przypomniał Urząd w komunikacie, zwolnienie pasma 700 MHz dotąd wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE przygotował plan zagospodarowania częstotliwości dla odpowiedniego zakresu częstotliwości, który następnie był konsultowany publicznie i wydał decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców, uzgodnione z przewodniczącym KRRiT.

Według UKE proces przełączania dotyczył 98 stacji. Tylko pierwszego dnia (3 czerwca br.) monitoringiem objęto 63 stacje nadawcze naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowiło blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami.

Drugiego dnia monitoringiem objęto kolejne 34 stacje nadawcze (w tym 6 stacji nadawczych mierzonych było powtórnie). Na tym etapie monitoringiem objętych było już około 93 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami.

Ostatniego dnia monitoringiem objęto 12 stacji nadawczych (5 stacji nadawczych mierzono powtórnie). W wyniku prowadzonego monitoringu widma potwierdzono przełączenie wszystkich przewidzianych do zmian, kanałów częstotliwości wykorzystywanych w sumie przez 98 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej.

Ten etap refarmingu obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

UKE przypomniał, że standard nadawania DVB-T aktualnie pozostaje bez zmian. Jednak 30 czerwca 2022 r. nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym warto pamiętać, kupując nowy telewizor.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.