Tyle wydamy na eko

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Blisko 900 mln zł przeznaczono także na poprawę jakości powietrza i przeciwdziałanie zmianom klimatu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W 2015 r. na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza, gospodarkę odpadami czy gospodarowanie zasobami wodnymi zaplanowano ponad 6 mld zł - wynika z opublikowanego projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

W planie zadaniowym budżetu na 2015 r. czytamy, że najwięcej środków, bo 1,77 mld zł, zostanie przeznaczone na "zintegrowane działania na rzecz ochrony środowiska". Celem takich działań jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego kraju i tworzenie podstaw do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Do takich zadań należy również edukacja ekologiczna.

Pieniądze będą wydawane np. na opracowywanie analiz i ekspertyz dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Z tej puli będą również przeznaczane pieniądze na wspieranie przedsiębiorstw w dostosowywaniu się do wymogów środowiskowych.

Kolejną ważną pozycją w "budżecie środowiskowym" jest gospodarowanie zasobami wodnymi. Na ten cel w 2015 r. ma zostać przeznaczone 1,17 mld zł. Pieniądze mają być wydane przede wszystkim na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe kraju, rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej czy powstawanie nowych oczyszczalni ścieków. Środki będą również przekazywane na projekty zapobiegające skutkom suszy.

Zgonie z projektem środki wydawane będą również na gospodarkę odpadową, czyli np. na tworzenie sytemu zagospodarowywania odpadów komunalnych. Chodzi np. o działania wspierające recykling i odzysk z odpadów czy unieszkodliwiania śmieci. Na ten cel w 2015 r. planuje się wydać ponad 900 mln zł.

Blisko 900 mln zł przeznaczono także na poprawę jakości powietrza i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Za te pieniądze realizowane mają być przede wszystkim przedsięwzięcia, które prowadzić będą do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2. Chodzi również o walkę z tzw. niską emisją, czyli emisją gazów i pyłów z samochodów, kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. Za te pieniądze mają być też tworzone ekspertyzy, które wskazywać mają działania dotyczące poprawy jakości powietrza.

Na kształtowanie bioróżnorodności zapisano 730 mln zł. Chodzi o ochronę i kształtowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych. Za te pieniądze będą m.in. opracowywane plany ochrony dla rezerwatów przyrody, w tym parków narodowych i krajobrazowych. Środki przeznaczane będą również na leśnictwo i łowiectwo. W tym dziale zawarte są również działania ochronne na obszarach Natura 2000 czy rekultywacja terenów zdegradowanych i zdewastowanych.

W 2015 r. kwotą 190 mln zł mają być wspierane przedsięwzięcia prowadzące do rozpoznawania budowy geologicznej kraju - np. dokumentowanie złóż kopalin, w tym ropy czy gazu bądź zasobów wód podziemnych. Dotowane będą również przedsięwzięcia mające na celu rozpoznania możliwości wykorzystania energii geotermalnej oraz koncesjonowania wód mineralnych, leczniczych i solanek.

Na monitoring i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska wydanych ma iść ok. 400 mln zł.

Rzecznik ministerstwa Paweł Mikusek poinformował PAP, że w 2015 r. wydatki MŚ wyniosą ponad 3,5 mld zł, z czego środki krajowe sięgną blisko 700 mln zł, a europejskie ponad 2,8 mld zł. Istotną pozycją w budżecie resortu (ponad 600 mln zł) będzie gospodarka wodna (np. budowa infrastruktury przeciwpowodziowej). Na szeroko pojętą ochronę przyrody, w tym m.in. poprawę jakości powietrza czy dostosowywanie się do zmian klimatu, zapisano ponad 2,9 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.