Tychy podsumowały rok. Postawiły na liczne inwestycje

1767860910 tychy

fot: UM Tychy

Wiele ubiegłorocznych inwestycji dotyczyło Jeziora paprocańskiego

fot: UM Tychy

Rok 2025 był dla Tychów czasem znaczących inwestycji, działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców oraz rozwoju infrastruktury miejskiej: od modernizacji ulic i budowy tras rowerowych, przez szerokie konsultacje planistyczne, po pozyskanie znaczących dofinansowań. W minionym roku rozwijano także ofertę miasta skierowaną do różnych grup odbiorców: od wsparcia dla najmłodszych i programu „Maluch z Tychów” aż po AZetkę, czyli Tyską Kartę Mieszkańca - podsumował ubiegłoroczne działania UM Tychy.

Bezpieczeństwo było jednym z priorytetów miasta w 2025 roku. Tychy pozyskały ponad 8 mln zł dofinansowania w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, przeznaczonego na wzmocnienie systemu ochrony ludności, doposażenie magazynów obrony cywilnej, wsparcie służb ratowniczych oraz zapewnienie ciągłości usług w sytuacjach kryzysowych. Zakupiono m.in. agregaty prądotwórcze, kontenerowe systemy filtracji i dezynfekcji wody pitnej oraz samochody ratownicze.

Modernizacja wiaduktów na DK44 (w ciągu ulicy Mikołowskiej) to jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat. W miejscu starych obiektów powstały nowe, spełniające aktualne wymogi tonażowe. Przebudowa została zaprojektowana w porozumieniu z PKP, co umożliwiło rozwój infrastruktury kolejowej i rozbudowę torowiska.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy powstało kilka nowych dróg dla pieszych i rowerzystów, m.in. w kierunku Kobióra. Podpisanie umowy na velostradę do Katowic oraz plan regionalnej trasy rowerowej do Bierunia pokazują konsekwencję miasta w promowaniu transportu alternatywnego.

W minionym roku modernizowane były m.in. przedszkola, żłobki i szkoły. W kilku placówkach szkolnych powstały zielone pracownie, a część została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

W 2025 roku świętowano 10. rocznicę funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. W tym czasie zrealizowano łącznie 700 projektów zgłoszonych przez mieszkańców, w tym nowe drogi, parkingi, place zabaw, wydarzenia kulturalne oraz zajęcia sportowe. W 2025 roku na realizację zadań przeznaczono 5 mln zł, a w 2026 roku kwota jest zwiększona o 1 mln zł.

Rok 2025 przyniósł znaczące działania w zakresie ochrony przyrody. Miasto pozyskało ponad 9 milionów złotych dotacji na ochronę środowiska oraz zwiększenie bioróżnorodności w Parku Łabędzi. Realizowano też m.in. inicjatywy związane z tworzeniem zielonych podwórek i sadu miejskiego, a także kolejne edycje rodzinnych działań na rzecz zazieleniania miasta. Równolegle miasto realizowało inwestycje proekologiczne o charakterze systemowym. Obejmowały one m.in. termomodernizacje budynków oświatowych oraz działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Prowadzono także liczne działania na rzecz poprawy jakości wody w Jeziorze Paprocańskim, w ramach których m.in. zrealizowano prace przy umocnieniu wschodniej linii brzegowej kąpieliska OW Paprocany. Inwestycja obejmowała budowę muru oporowego, wzmocnienie dna jeziora, wykonanie narzutu kamiennego oraz nasadzenia roślinności wodnej wspomagającej naturalne procesy filtracyjne. Równolegle prowadzono stały monitoring jakości wody oraz wdrażano nowe rozwiązania, w tym systematyczne stosowanie preparatu CyanOxide ograniczającego rozwój sinic, montaż membran ochronnych przy pomostach, a także kontynuację działań z lat ubiegłych, takich jak napowietrzanie wody, koszenie roślinności szuwarowej, czyszczenie rowów dopływowych i zarybianie jeziora. Miasto otwarcie komunikowało skalę wyzwań związanych z sinicami, jednocześnie konsekwentnie testując nowe technologie i angażując się w projekty badawcze.

W 2025 roku zakończono realizację programu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (projekt: „In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022–2025”). W jego ramach zakwalifikowano 36 par spośród 42 zgłoszonych, które mogły skorzystać z jednej, indywidualnie dopasowanej procedury medycznej. Dzięki wsparciu finansowanemu z budżetu miasta urodziło się dziewięcioro dzieci, a łączny koszt realizacji programu wyniósł 178 690 zł.

„Maluch z Tychów” – wyprawka dla najmłodszych mieszkańców
W 2025 roku miasto wprowadziło program powitalnej wyprawki dla nowo narodzonych mieszkańców Tychów pod nazwą „Maluch z Tychów”. Wyprawka zawiera praktyczne prezenty, takie jak bidon, miarka, worko-plecak czy pamiątkowy pins.

W 2025 roku oddano do użytku nową przystań sportów wodnych nad Jeziorem Paprocańskim. Obiekt został oficjalnie przekazany lokalnym klubom żeglarskim 1 sierpnia, a dzień później zorganizowano dzień otwarty dla mieszkańców, podczas którego można było zapoznać się z infrastrukturą przystani oraz działalnością klubów.

W 2025 roku Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS) rozpoczęło modernizację budynku przy ul. Grota Roweckiego 42–44. Zakres prac obejmuje m.in. renowację elewacji i okien, modernizację wejść do lokali oraz wymianę witryn i drzwi na parterze. Zakończenie inwestycji zaplanowano na początek 2026 roku.

Pod koniec listopada uruchomiono Tyską Kartę Mieszkańca, która integruje lokalną społeczność i przedsiębiorców. Program szybko zyskał popularność, a w aplikacji zarejestrowało się blisko 7 tysięcy użytkowników, złożono niemal 4 tysiące wniosków, a mieszkańcy odebrali ponad 2 tysiące kart. Obecnie w programie uczestniczy 89 partnerów, oferujących łącznie 153 benefity.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.