Tychy: odnowią socrealistyczne osiedle

Tychy wikipedia

fot: Wikipedia

W 130-tysięcznych Tychach osiedla oznaczone są kolejnymi literami alfabetu...

fot: Wikipedia

Do połowy przyszłego roku plac św. Anny w Tychach - centrum socrealistycznego osiedla z lat 50. ubiegłego wieku - zostanie odnowiony i gruntownie zmodernizowany. Po remoncie, który rozpocznie się jesienią, plac ma stać się jedną z wizytówek miasta.

- Projekt jest gotowy, w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tej inwestycji - zapowiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, Wojciech Łyko.
 

W 130-tysięcznych Tychach osiedla oznaczone są kolejnymi literami alfabetu. Osiedle A, którego centrum jest plac św. Anny, jest najstarsze w mieście - zaczęto je budować w latach 50. ubiegłego wieku, po decyzji ówczesnych władz PRL o rozbudowie miasta. Utrzymane jest w klimacie podobnym do krakowskiej Nowej Huty - między niewysokimi blokami stoją socrealistyczne rzeźby, a wejścia do niektórych domów zdobią płaskorzeźby.
 

Osiedle A to wzorcowe socjalistyczne osiedle. W okresie PRL jego centralny plac nosił imię przodownika pracy, górnika Wincentego Pstrowskiego. W latach 60. na skwerze przy osiedlu ustawiono lampę w kształcie górniczej karbidówki - lampki, jakich używano w tym czasie w kopalniach. Przed ponad rokiem lampa znów rozbłysła, a teren wokół niej gruntownie odnowiono.
 

Teraz ma rozpocząć się modernizacja zaniedbanego placu, który - kosztem ok. 5 mln zł - będzie przekształcony w przyjazny, zielony skwer z odtworzoną fontanną i ławeczkami. W kolejnym etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku, charakterystyczna zabudowa tego miejsca zyska nowe elewacje. Na termomodernizację siedmiu budynków przeznaczone będzie ok. 11,7 mln zł. W tym zakresie trwają prace projektowe.
 

Osiedle A wraz z placem św. Anny znajdzie się na powstającym w Tychach szlaku architektury „Od socrealizmu do postmodernizmu”, wytyczanym z myślą o pieszych i rowerzystach. Jego pomysłodawcy podkreślają, że Tychy są bodaj jedynym miastem w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni można pokazać rozwój architektury i myśli urbanistycznej w ciągu minionych 60 lat.
 

Wstępem do modernizacji placu było stworzenie w pobliżu placu św. Anny nowego parkingu, który pomieści ponad 160 samochodów. Parking celowo zbudowano przez remontem placu, ponieważ po jego zakończeniu na placu będzie niewiele ponad 70 miejsc do parkowania - znacznie mniej niż dotąd.
 

- Brak miejsc postojowych to jeden z największych problemów mieszkańców osiedla A. Gdy je projektowano 60 lat temu, nikt nie spodziewał się takiej liczby samochodów. Nie możemy rozpocząć prac na placu, zanim nie uporządkujemy infrastruktury parkingowej - wyjaśnił prezydent miasta, Andrzej Dziuba.
 

Rozpoczęta z początkiem lat 50. ubiegłego wieku - decyzją najwyższych władz PRL - budowa Nowych Tychów była jedną ze sztandarowych inwestycji socjalizmu, obok budowy Nowej Huty w Krakowie. Aż do lat 80. powstawały kolejne osiedla, nazywane kolejnymi literami alfabetu.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala