Tychy: Kochają firmę, ale chcą podwyżkę

Fiat fiat auto poland

fot: FAP

- Tyski zakład został wyeliminowany z planów rozwoju koncernu - obawiają się związkowcy z FAP

fot: FAP

Jutro (31 marca), o godzinie 14.00, przed fabryką Fiata w Tychach odbędzie się wiec protestacyjny – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Związkowcy domagają się 500 zł wzrostu wynagrodzeń. Od wczoraj zakładowa „S” rozdaje pracownikom plakietki z napisem „Kocham firmę, ale chcę podwyżkę”.

 

- Plakietki cieszą się ogromnym zainteresowaniem pracowników. Zamówiliśmy 400 przypinek, po 30 min. pierwszej zmiany nie została nam ani jedna. Przypinają je wszyscy pracownicy, bez względu na to czy są członkami naszego związku, czy też nie. Ci, dla których zabrakło plakietek, przychodzą do nas i dopytują się o nie, niestety musimy poczekać, aż producent przywiezie kolejną, większą partię - mówi Wanda Stróżyk, szefowa Solidarności w Fiat Auto Poland.

 

Solidarność w FAP domaga się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika oraz zmiany sposobu wyliczania premii efektywnościowej. W odpowiedzi na postulaty związkowców kierownictwo spółki proponuje wzrost wynagrodzeń średnio o 150 zł oraz utworzenie kolejnej miesięcznej premii produkcyjnej w kwocie 60 zł brutto od 1 czerwca. - Zależy nam również na tym, aby podwyżka została włączona do podstawy wynagrodzenia. Obecnie najniższa stawka podstawowa w Fiacie wg Tabeli Minimalnych Płac Gwarantowanych jest niższa od płacy minimalnej - tłumaczy Stróżyk.

 

Jak przekonuje przewodnicząca, wiec będzie również wyrazem protestu przeciwko postawie zarządu spółki w negocjacjach ze stroną społeczną. - Zarząd utrudnia prowadzenie sporu zbiorowego, nie podpisuje protokołów z negocjacji, nie chce podpisać protokołu rozbieżności, uniemożliwiając w ten sposób rozpoczęcie mediacji. Nie udostępniono nam również list pracowników niezbędnych do przeprowadzenia referendum strajkowego. Sytuacja jest naprawdę niebywała. Nie rozumiem jak tak ogromna firma jak Fiat może sobie pozwolić na takie lekceważenie dialogu społecznego i własnych pracowników - mówi Wanda Stróżyk.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.