Tychy: fiat 500 już milion razy

1353389517 fiat 500 fiat pl

fot: fiat.pl

Pięćsetkę po raz pierwszy zaprezentowano w lipcu 2007 r. w Turynie

fot: fiat.pl

Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w piątek, 19 kwietnia, milionowy egzemplarz fiata 500. Przedstawiciele zakładu wskazują, że ten wytwarzany w Tychach od niespełna sześciu lat model wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Auto trafia do 87 krajów świata.

- Fiat 500 z Tychów znajduje odbiorców od Polski, przez Włochy i inne kraje europejskie, po Brazylię, Afrykę Południową czy Japonię - powiedział rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar.

Jubileuszowa "pięćsetka" to wersja sportowa abarth 500 w kolorze białym. Trafi na rynek włoski, podobnie jak samochód o numerze o jeden niższym. Natomiast pierwszy egzemplarz powyżej milionowego to kabriolet, który pojedzie do Niemiec.

Fiat 500 wytwarzany jest w Tychach od 5 lat i 9 miesięcy. Najwięcej aut trafiło do Włoch (ponad 401 tys.), a także do Anglii (niespełna 144 tys.), Francji (115,9 tys.) i Niemiec (prawie 101,5 tys.). Do Holandii sprzedano ponad 34 tys. aut tego modelu, do Belgii 29,9 tys., do Hiszpanii niespełna 27,4 tys., do Japonii ponad 25 tys., do Austrii 20,8 tys., a do Szwajcarii 17,8 tys. Polacy kupili niespełna 5,5 tys. fiatów 500.

- Warto zauważyć, że 80 proc. klientów wybrało najlepsze wersje w dostępnej gamie, która jest bardzo rozległa. Fiat 500 jest bowiem prawdziwą platformą, w oparciu o którą Fiat stworzył całą rodzinę samochodów - wyjaśnił Cieślar, przypominając, że "pięćsetka" uchodzi za ikonę włoskiego stylu w motoryzacji. Dotychczas koncern zaoferował wiele różnych wersji tego modelu, różnicując m.in. wyposażenie, niektóre parametry silników i design.

W tym roku fiat 500 jest oferowany jako hatchback i kabriolet w sześciu nowych kolorach nadwozia oraz dwóch nowych wersjach modelowych.

"Pięćsetka" to obecnie dominujący model w produkcji tyskiej fabryki, po zaprzestaniu z końcem ubiegłego roku produkcji modelu panda classic. W ubiegłym roku z linii produkcyjnych zakładu w Tychach zjechało ponad 144 tys. fiatów 500, wobec 348,5 tys. egzemplarzy całej produkcji fabryki.

W tym roku zakład w Tychach planuje całkowitą produkcję poniżej 300 tys. samochodów. Po zakończeniu procesu zwolnień grupowych, w ramach których z pracy odeszło 1450 osób, fabryka zatrudnia ok. 3,4 tys. pracowników. W ubiegłym roku spółka Fiat Auto Poland miała 106,7 mln zł zysku przy przychodach ponad 14,1 mld zł.

Obecnie w Tychach wytwarzane są modele: fiat 500, abarth 500, lancia ypsilon i ford ka - na zlecenie koncernu Forda.

Najpopularniejszym modelem fabryki była panda classic, której produkcję wygaszono z końcem ubiegłego roku. W ciągu dziewięciu lat powstało 2,2 mln egzemplarzy tego modelu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.