Tychy: Automobilizacja dla zwolnionych z Fiata

fot: Andrzej Bęben/ARC

Silniki z Bielska-Białej montowane są między innymi w niektórych modelach samochodów marki Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Opel i Suzuki...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W maju w Tychach ruszy nowy program wsparcia dla 215 pracowników zwolnionych z fabryki Fiata i kooperujących firm. Pracodawcy, którzy ich zatrudnią, mogą liczyć na refundację związanych z tym kosztów przez rok. Będą też środki na założenie własnego biznesu.

Tyska fabryka Fiat Auto Poland zwolniła w pierwszym kwartale tego roku 1450 osób, z czego 471 to mieszkańcy Tychów i sąsiedniego powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach zarejestrowanych było 241 osób zwolnionych z firm branży motoryzacyjnej, na 1486 wszystkich zarejestrowanych w tym czasie bezrobotnych. W Tychach działa też 16 z 81 kooperantów Fiata w woj. śląskim.

Wart 6,3 mln zł projekt pod nazwą "Automobilizacja" jest skierowany do zwolnionych pracowników branży motoryzacyjnej, którzy zarejestrowali się w tyskim urzędzie pracy. Urząd, który w związku z sytuacją Fiata otrzymał dodatkowe 5,2 mln zł, już teraz wspiera zwolnionych, na powszechnie obowiązujących zasadach. Jednak w ramach ruszającego w maju projektu wsparcie będzie znacząco większe.

Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić bezrobotnego, otrzymają refundację jego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne przez 12 miesięcy. Do tej pory 40 lokalnych przedsiębiorców zadeklarowało chęć przyjęcia pracowników na takich zasadach, a następnie kontynuowanie zatrudnienia z własnych środków.

Subsydiowane zatrudnienie, dzięki któremu osoby zwolnione szybko podejmą pracę w innych zakładach, to dominująca forma wsparcia w ramach projektu, która obejmie 87 proc. jego uczestników.

Pozostali uczestnicy projektu będą mieli możliwość otrzymania wparcia szkoleniowo-doradczego, jeżeli zdecydują się na działalność na własny rachunek, a także dotacji w wysokości do 40 tys. zł na otwarcie własnego biznesu, wraz z półrocznym wsparciem pomostowym, czyli dodatkowymi świadczeniami w tym czasie.

Każdy uczestnik projektu zostanie objęty wsparciem szkoleniowym; 200 osób skorzysta ze szkoleń zawodowych, które podniosą ich kwalifikacje i dostosują do potrzeb pracodawców, u których będą zatrudnieni.

"Automobilizacja" to projekt realizowany przez urzędy pracy: wojewódzki w Katowicach i powiatowy w Tychach. Jego realizacja potrwa dwa lata, do końca marca 2015 roku. Intencją autorów projektu jest, by wszystkie objęte nim osoby szybko powróciły na rynek pracy.

"Uznaliśmy, że niezbędne jest szybkie zastosowanie instrumentów o wysokiej efektywności zatrudnieniowej. Zależy nam na tym, by osoby zwolnione nie popadły w bierność zawodową, nie straciły motywacji do pracy" - wskazał w czwartek dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Mieczysław Płaneta.

"Automobilizacja" jest kolejny projektem, który powstał w związku ze zwolnieniami w tyskiej fabryce. Już w styczniu tego roku osiem urzędów pracy z powiatów, w których mieszkają zwolnieni pracownicy Fiata, opracowało programy wsparcia na łączną kwotę ponad 10 mln zł, finansowane obecnie z tzw. rezerwy ministra pracy i polityki społecznej. W ramach tych projektów ze wsparcia skorzysta w sumie 777 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.