Turystyka: zostań majstrem w browarium lub w kopalniach

fot: Kajetan Berezowski

Efekty dźwiękowe w postaci odgłosów robót i rozmów, które prowadzili z sobą dawni górnicy, towarzyszą zwiedzającym również podczas pokonywania ciągnącej się przez prawie półtora kilometra podziemnej trasy turystycznej.

fot: Kajetan Berezowski

Tyskim Browarium, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Kopalnia Guido w Zabrzu w najbliższą sobotę (12 grudnia) zapraszają na grę fabularną "Zostań majstrem!", która przeniesie uczestników w czasy rewolucji przemysłowej - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podczas gry będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca w kopalniach i browarze. I choć zdobycie doświadczenia kosztuje, to udział w grze jest bezpłatny.

W czasie gry uczestnicy stają się czeladnikami. By zdobyć fach muszą rozwiązać zadania, pokonać trudności, poznać zwyczaje i zasady zawodu. Fabuła gry osadzona jest w okresie rewolucji przemysłowej pod koniec XIX w. Wśród postaci znajdą się te znane z wierzeń, jak Skarbek czy św. Barbara, ale również postacie wzorowane na autentycznych piwowarach i górnikach pracujących w tamtych czasach.

- Ważne procesy historyczne pokazuje się najczęściej z perspektywy władców i arystokratów. Zapomina się o tzw. zwykłych ludziach, którzy codzienną pracą wpływali na bieg wydarzeń - mówi Małgorzata Grabowska, koordynator Tyskiego Browarium i współorganizator gry - W grze "Zostań majstrem!" chcemy pokazać codzienne życie pracowników w ogniu rewolucji przemysłowej, w taki sposób, by uczestnicy gry mogli poczuć atmosferę tamtych czasów.

Ponieważ gra jest wspólnym pomysłem trzech obiektów przeplatają się w niej wątki dotyczące i browaru i obu kopalni. Jakie tradycje łączą te miejsca? O tym przekonają się uczestnicy gry. Do udziału w grze można zgłaszać się indywidualnie lub drużynowo, w zespołach liczących do pięciu osób. Najlepsi fachowcy zostaną nagrodzeni.

Odległości między obiektami nie są małe, dlatego też w dniu gry każdy może wybrać jedno z miejsc. Zachętą do odwiedzenia kolejnej Gwiazdy Techniki jest wspólny program rabatowy, który ruszył 1 grudnia br. Dzięki niemu Ci, którzy odwiedzą jedną z trzech Gwiazd Techniki mogą liczyć na 20 proc. zniżki w kolejnej. Karta uczestnika gry działa podobnie - z nią można odwiedzić pozostałe miejsca i skorzystać z rabatu.

Gra dbywa się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zapisy do udziału w grze pod nr tel. 792 200 449

Tyskie Browarium zaprasza tylko osoby pełnoletnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.