Turystyka: Kraków po raz trzeci z prestiżową nagrodą

fot: Andrzej Bęben/ARC

"Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie osiągniemy wymaganych standardów jakości powietrza"- napisał prezydent Krakowa w liście

fot: Andrzej Bęben/ARC

Trzeci raz z rzędu Kraków zwyciężył w konkursie prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover na najlepsze miasto na podróż. Stolica Małopolski pokonała m.in. Wiedeń, Sewillę, Pragę, Rzym, Wenecję i Barcelonę.

Nagrodę Polska Organizacja Turystyczna odebrała w czwartek w Amsterdamie. O zwycięstwie poinformował PAP Andrzej Pawluszek, wicedyrektor holenderskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zaraz za Krakowem, który uzyskał 8,9 punktów, uplasowały się Wiedeń (8,8), Sewilla (8,78), Praga (8,75) oraz Rzym (8,73). Nagroda przyznawana jest na podstawie opinii (ok. 200 tys.), które podróżujący zamieszczają na portalu Zoover.nl.

Przeanalizowano średni wynik wszystkich miejsc w Europie, biorąc pod uwagę takie kategorie jak kultura, życie nocne, hotele i atmosfera w mieście.

Zoover to jeden z największych portali turystycznych w Europie, w którym urlopowicze oceniają różnego rodzaju obiekty noclegowe i atrakcje turystyczne. Portal opisuje i rekomenduje atrakcje turystyczne na całym świecie. Ma ok. 185 mln odsłon rocznie.

- W Holandii ta nagroda (Zoover - The Best European City Trip) jest takim Oscarem w branży turystycznej. Otrzymujemy ją już trzeci raz z rzędu. To cieszy niezykle i trochę zaskakuje - Kraków pokonał pierwszoligowe europejskie stolice. Z drugiej strony ta nagroda nie do końca jest taką niespodzianką, ponieważ widzimy wśród Holendrów zainteresowanie Polską, w szczególności Krakowem - powiedział Pawluszek.

Według niego na popularność Krakowa wpływają dogodne połączenia lotnicze z Holandią oraz intensywna promocja miasta na rynku niderlandzkim, prowadzona przez Polską Organizację Turystyczną wraz z miastem Kraków i Małopolską Organizacją Turystyczną. "Na targach turystycznych w Holandii Kraków zawsze cieszy się największym zainteresowaniem. Jest dźwignią turystyczną Polski w Holandii. Nie boję się powiedzieć, że Kraków jest jedną z top destynacji weekendowych wypadów dla Holendrów" - ocenił wicedyrektor.

Nie bez znaczenia w popularyzacji miasta są liczne wydarzenia organizowane dla przedstawicieli branży turystycznej oraz wyjazdy prasowe dla holenderskich dziennikarzy.

- Żurnaliści są zachwyceni Krakowem. Nic więc dziwnego, że po powrocie do kraju chętnie publikują materiały o mieście - mówił wicedyrektor.

Podał też, że w 2014 r. nastąpił dwukrotny wzrost liczby holenderskich turystów w Krakowie - miasto odwiedziło wówczas ok. 77 tys. Holendrów.

W ocenie Pawluszka nie tylko dogodne połączenia lotnicze i promocja miasta wpływają na wzrost liczby niderlandzkich turystów pod Wawelem.

- Relacja jakości do ceny jest niezwykle korzystna w Krakowie. W Krakowie w pięciogwiazdkowym hotelu można się przespać za o połowę niższą cenę niż w Paryżu. Holendrzy są dość oszczędnym narodem, ale w Krakowie wydają bardzo dużo" - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To już nie są ćwiczenia. Cyberwojna w Polsce uderza w kopalnie i elektrownie

W świecie konfliktów hybrydowych nie trzeba już wysadzać stacji transformatorowej ani uszkadzać infrastruktury przesyłowej. Wystarczy przejąć dostęp do systemów, sparaliżować procesy decyzyjne, zakłócić komunikację lub wyłączyć możliwość monitorowania sytuacji.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Czescy samorządowcy chcą metropolii z Katowicami – pokazali projekt memorandum

Za miedzą ruszy duża inwestycja BMW, do pracy zabraknie ludzi. Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, w ostrawskim magistracie 11 czerwca. Konferencji patronowały medialnie redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl.