Kultura: Śląski zabytek górniczy ma szansę na prestiżową nagrodę

1536832967 sztrolnia luiza trasa wodna mgw

fot: Sztolnia Królowa Luiza

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej podziemnej budowli hydrotechnicznej w Europie

fot: Sztolnia Królowa Luiza

Ogromne wyróżnienie dla Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu wchodzącej w skład Muzeum Górnictwa Węglowego. Jako jedyna placówka w Polsce Sztolnia została nominowana do prestiżowej nagrody europejskiego muzeum roku EMYA 2023.

Zwycięzcy konkursu EMYA 2023 zostaną ogłoszeni ostatniego dnia dorocznej konferencji i ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Barcelonie w dniach 3–6 maja 2023 r. Konkurencja jest spora, bo w szranki o ten zaszczytny tytuł staną aż 33 instytucje z całego kontynentu.

Nagroda została ustanowiona w 1977 r. i jest przyznawana pod patronatem Rady Europy. Do tej pory otrzymało ją tylko jedno muzeum w Polsce, a konkretnie w 2016 roku – Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Sztolnia Królowa Luiza musiała przejść przez kilka etapów konkursu i spełnić wszystkie postawione warunki.

– Musieliśmy złożyć wniosek, wypełnić formularze. Następnie był oficjalny audyt, gdzie przedstawiciele organizatora konkursu przyjechali i oglądali Sztolnię. Drugi audyt odbył się na zasadzie tzw. tajemniczego klienta, podczas którego sprawdzono jak placówka funkcjonuje praktyce – opowiada Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

Już teraz jest to duże wyróżnienie dla muzeum! Czy dostanie nagrodę? To się dopiero okaże w maju.

– To byłoby najważniejsze wyróżnienie oprócz Nagrody Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra 2019, którą otrzymaliśmy za rewitalizację Sztolni Królowa Luiza. Już sam fakt, że zostaliśmy nominowani jest dla nas dużym zaszczytem. W ubiegłym roku dostaliśmy złoty certyfikat produktu turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej, to jest najważniejsza nagroda turystyczna w Polsce – mówi z dumą dyrektor.

Dodaje: – Za konserwację sali witrażowej w Muzeum Górnictwa Węglowego też dostaliśmy główną nagrodę marszałka województwa śląskiego - Wydarzenie Muzealne roku 2021 w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”.

Przedstawiciele muzeum proszą o kibicowanie i trzymanie kciuków!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.