Trzyletnie starania o powiększenie areału kopalni piaskowca w Braciszowie na Opolszczyźnie

fot: Tomasz Rzeczycki

Powiększenie kopalni oznaczać będzie wyłączenie na dłuższy czas części gruntów z użytkowania leśnego

fot: Tomasz Rzeczycki

O pięć hektarów kosztem Lasów Państwowych ma się powiększyć obszar, na którym fedruje kopalnia odkrywkowa piaskowca w Braciszowie w województwie opolskim. Starania o zwiększenie areału kopalni trwają już ponad trzy lata.

Wniosek kopalni dotyczący wydania decyzji środowiskowej wpłynął do Urzędu Miejskiego w Głubczycach 16 marca 2016 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została natomiast wydana przez głubczyckiego burmistrza 16 listopada 2018 r. To kolejny krok ku przekazaniu na rzecz kopalni gruntów leśnych, znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Prudnik. Znajdują się tam młode drzewostany liczące sobie 22 lata.

- To część oddziału 100a i część oddziału 100b. Razem ok. 4,60 ha na północny zachód od istniejącego wyrobiska - stwierdził Rafał Kasza, specjalista do spraw gospodarki rolnej, łowieckiej i edukacji ekologicznej z Nadleśnictwa Prudnik.

Obecna koncesja obowiązuje do 31 grudnia 2028 r. Władze spółki szacują, że podjęcie eksploatacji na terenach uzyskanych od Nadleśnictwa Prudnik może nastąpić na początku przyszłego roku.

- Aktualnie przygotowujemy wniosek o zamianę koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża piaskowca Braciszów, którego podstawą jest decyzja o środowiskowych uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia - poinformował nas Henryk Kowalczyk, prokurent KOSD SA w Niemodlinie.

Spodziewany termin złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu to połowa tego roku. Kamieniołom w Braciszowie jest najdalej na wschód położonym zakładem górniczym w polskich Sudetach. Braciszów leży u wschodniego podnóża Gór Opawskich, na Płaskowyżu Głubczyckim. Tutejszy kamieniołom piaskowca prowadzi Kopalnia Odkrywkowa Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie. Kopalnia znajduje się we wzniesieniu Widnogóra (433 m n.p.m.) i produkuje m.in. kamień łamany, grys i tłuczeń. Transport urobku odbywa się drogami publicznymi, a eksploatacja przebiega bez konfliktów z sąsiadem, czyli Lasami Państwowymi. Odczuwalną uciążliwością bywa tylko okresowe zapylenie w czasie pracy maszyn kruszących.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.