Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.21 PLN (+1.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.95 PLN (-1.25%)

ORLEN S.A.

128.70 PLN (+1.39%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (+1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.02 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

22.78 PLN (+0.89%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 779.25 USD (+0.69%)

Srebro

78.21 USD (+1.55%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.21 PLN (+1.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.95 PLN (-1.25%)

ORLEN S.A.

128.70 PLN (+1.39%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (+1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.02 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

22.78 PLN (+0.89%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 779.25 USD (+0.69%)

Srebro

78.21 USD (+1.55%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Kraj: Druga elektrownia jądrowa ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400

1609848796 elektrownia pixabay 01

fot: pixabay.com

Na III kwartał br. rząd zaplanował przyjęcie projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej, które mają prowadzić m.in. do usprawnienia procesu inwestycyjnego

fot: pixabay.com

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana - poinformował w czwartek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wydaje się naturalne, iż będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia.

Wiceminister aktywów państwach Karol Rabenda pytany w czwartek przez posłów w Sejmie o lokalizację trzeciej elektrowni atomowej powiedział, że lokalizacja ta jeszcze jest ustalana.

- To jest kompetencja ministerstwa klimatu. Wydaje się naturalne, że będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia - wskazał.

Wiceminister zwrócił uwagę, że sieci, które są tam stworzone, będą mogły być wykorzystane do przesyłania energii z atomu.

- Chcemy, żeby ten proces przebiegał optymalnie pod względem kosztów, pod względem organizacyjnym, więc te miejsca, gdzie dzisiaj jest energetyka konwencjonalna, są (...) preferowane w sposób naturalny do lokalizowania tam energetyki jądrowej - zaznaczył.

- Podobnie jest z SMR-ami (małe reaktory jądrowe). Tutaj też chcemy w pełni wykorzystać te miejsca, które są do tego przystosowane pod względem sieciowym, ale też akceptacja społeczna w tych miejscach jest znacznie większa - dodał.

Rabenda przyznał jednocześnie, że mimo dużego poparcia dla atomu w Polsce, to w miejscach, gdzie była produkowana energia z węgla czy z innych źródeł, ta akceptacja jest po prostu większa.

Wiceszef MAP przypomniał, że obecnie mamy dwie lokalizacje planowanych elektrowni jądrowych: pierwsza na Pomorzu w Kopalinie, druga lokalizacja to jest projekt PGE i ZE PAK-u w Koninie - Pątnowie.

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację.

W środę PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak podał w środę zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa, wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Druga elektrownia jądrowa ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Przedstawiciele PGE PAK Energia Jądrowa poinformowali, że elektrownia powstanie w 2035 roku w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownia Grupy ZE PAK. Zaspokoi ona 12 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię - dodali.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.

Rozpoczyna się 18. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trzydniowy 18. Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - European Economic Congress (EEC) rozpocznie się w środę rano w Katowicach. Program obejmie blisko 220 sesji tematycznych; w otwarciu ma uczestniczyć minister finansów Andrzej Domański.

Hennig-Kloska: Koniec prac nad specustawą o pomocy poszkodowanym w Czystym Powietrzu

Prace nad projektem specustawy ws. pomocy poszkodowanym w "Czystym Powietrzu" mogą szybko się zakończyć; może w ciągu miesiąca zostanie przyjęty przez rząd - wynika z wypowiedzi ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Oceniła, że będzie to możliwe, o ile nie będzie "większych uwag" do projektu.

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.