Trwa budowa nowego bloku energetycznego w Krośnie

1618221992 energacieplo

fot: Energa

W wyniku realizacji przedsięwzięcia produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE sięgnie 190 000 MWh/rok

fot: Energa

Na terenie Elektrociepłowni Krosno na Podkarpaciu powstaje blok energetyczny, w którym paliwem będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestycja ma kosztować ponad 135 mln zł i być gotowa w 2024 r.

Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny (KHK), a wykonawcą polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i Paprec Group.

Jak poinformował w poniedziałek dyrektor ds. technicznych w KHK Jan Guzik, prace związane z budową bloku energetycznego idą zgodnie z harmonogramem. Wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap prac ziemnych i wyjdziemy na powierzchnię - dodał.

Prowadzone są prace ziemne, w tym żelbetowe, związane m.in. z budową fundamentów i płyt fundamentowych pod halę technologiczną, obiekty bunkrów i kotła, oraz prace instalacyjne.

Wykonawca kompletuje też podstawowe urządzenia i maszyny, które będą na wyposażeniu budowanej instalacji, m.in.: kocioł parowy, ruszt wahliwy, turbina parowa. Montaż kluczowych urządzeń planowany jest na III kwartał br.

Jak zapewnił Guzik, blok energetyczny, który powstanie w Krośnie, będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia.

astosowane zostaną w nim sprawdzone technologie i najlepsze rozwiązania. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnie hali, a zastosowana w obiekcie zaawansowana instalacja oczyszczania spalin spowoduje istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Co ważne, emisje te będą kontrolowane w sposób ciągły poprzez automatyczne systemy pomiarowe - dodał.

Planowany termin zakończenia prac i oddania instalacji do użytku to wrzesień 2024 roku.

Inwestycja powstaje w ramach projektu integrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego - II etap. Budowa bloku została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.