Treningi psów ratowniczych w kopalni

1747994984 psyratownicze

fot: PKW

Psy trenowały na powierzchni i w wyrobiskach podziemnych kopalni

fot: PKW

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Teren Zakładu Górniczego Brzeszcze już drugi raz stał się wyjątkowym miejscem dla czworonożnych ratowników. W ramach współpracy z Fundacja ProFire Team odbyły się tam intensywne treningi psów ratowniczych – zarówno na powierzchni, jak i w wyrobiskach podziemnych kopalni - poinformował Południowy Koncern Węglowy.

Fundacja ProFire Team specjalizuje się w szkoleniu psów do działań ratowniczych w trudnych warunkach – między innymi do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym, zawaliskach czy strefach zagrożenia. Ich działania wspierają służby ratownicze w całej Polsce, niosąc pomoc tam, gdzie czas i precyzja mają kluczowe znaczenie.

Szkolenie psów ratowniczych w warunkach kopalnianych to doskonała okazja do praktycznego sprawdzenia ich umiejętności w realistycznym środowisku – pełnym zapachów, przeszkód, ograniczonej widoczności i hałasu.

- Możliwość przeprowadzenia szkolenia dla psów ratowniczych w unikalnych obiektach kopalni pozwala jeszcze lepiej przygotować zespoły z psami do działania w ekstremalnych warunkach realnych akcji ratowniczych - podkreśla Michał Socha, prezes zarządu Fundacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W tej katastrofie oficjalnie zginęło 24 górników, ale ofiar mogło być znacznie więcej

Dwadzieścia cztery osoby – to oficjalna liczba ofiar katastrofy, do której doszło 18 lipca 1956 roku w kopalni Boże Dary w katowickich Murckach. Nieoficjalnie mówi się, że ofiar – wybuchu gazów pożarowych i pyłu węglowego może być więcej. W kopalni  pracowali więźniowie polityczni pozbawieni praw publicznych. Ich życia nie wliczano do oficjalnych statystyk.

Kopalnia ludzi z charakterem. Fedrowali w trudnych warunkach, triumfowali w sporcie

Bielszowicka kopalnia przez ponad sto lat była jednym z symboli przemysłowej historii miasta. W czerwcu dokonała swego żywota. Przez dwie dekady towarzyszyliśmy bielszowickim górnikom w ich codziennej pracy. Relacjonowaliśmy sukcesy i porażki. Opisywaliśmy pasje. Dziś wracamy wspomnieniami do tamtych dni.

Biznes w dzielnicy, gdzie właśnie zamknięto kopalnię? W Bielszowicach przekonują, że to ma sens

Likwidacja kopalni wywołała u wielu mieszkańców Bielszowic lęk przed stagnacją i zamieraniem dawnego życia dzielnicy. Szansę w nowej rzeczywistości dostrzegli jednak twórcy kawiarni „U Sąsiadów”.

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne - poinformował w raporcie Urząd Regulacji Energetyki.