Transport: nowe połączenia Ryanaira z krakowskiego lotniska

1505395536 planes 3 1 ryanair com

fot: Ryanair

Rynair miał latać już jesienią z Krakowa do Lwowa i Kijowa, ale rozmowy ze stroną ukraińską nie powiodły się

fot: Ryanair

Ryanair zainauguruje 15 nowych połączeń z Krakowa, w sezonie letnim 2018. Bedą to m.in : Barcelona, Berlin, Frankfurt, Sewilla czy Tel Awiw. Kraków Airport stanie się największą bazą Ryanaira w Polsce - poinformowano na konferencji prasowej w Krakowie.

Linia lotnicza Ryanair ogłosiła rozkład lotów z Krakowa na sezon letni 2018. Nowe połączenia zwiększają do 56 lotów tygodniowo liczbę oferowanych z Krakowa połączeń, z 15 nowościami : Ateny, Barcelona, Berlin, Frankfurt, Glasgow, Göteborg, Lizbona, Malmo, Marrakesz, Marsylia, Neapol, Norymberga, Praga, Sewilla oraz Tel Awiw. Zwiększy się również częstotliwość rejsów z Krakowa do Gdańska.

- Nie udało się niestety otworzyć planowanych na jesień połączeń z Krakowa do Lwowa i Kijowa, ponieważ wystąpiły problemy w rozmowach handlowych ze stroną ukraińską, gdyby się to powiodło, Kraków stałby się (podobnie jak Rzym i Bergamo) przesiadkowym portem lotniczym Ryanaira - poinformował Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Według prezesa zarządu Kraków Airport, Radosława Włoszka, dobra siatka połączeń jest podstawą rozwoju turystyki.
- Kraków to także ważny punkt na mapie biznesowej, a obecność tak dużej sieci, jak Ryanair, to katalizator rozwoju gospodarczego regionu. Raporty Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych mówią, że krakowskie lotnisko generuje 50 tys. miejsc pracy w Małopolsce, a do tego trzeba dodać osoby współpracujące z lotniskiem. Wszystkie statystyki wskazują, że Kraków jest i będzie atrakcyjny dla przewoźników - powiedział w rozmowie z PAP prezes Włoszek.

W przyszłym roku Ryanair zamierza zwiększyć liczbę swych samolotów w Europie do 600 (obecnie ma ich 400) i obsłuży 200 mln pasażerów na całym świecie. Od roku 1985 - kiedy założono firmę - do lipca 2017 roku, Ryanair obsłużył 1 mld pasażerów.

- Tak szybki rozwój jest możliwy tylko przy dużej siatce lotów i niskich cenach - średnia cena lotu, to 41 euro. Jesteśmy na 200 lotniskach, z czego 80 lotnisk, to podobnie jak Kraków +bazy Ryanaira+, to znaczy lotniska, które mają połączenia z każdym innym lotniskiem w sieci - powiedział Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. regulacyjnych i prawnych.

Ryanair w roku 2018 obsłuży 3,5 mln pasażerów z Krakowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).