Transport: Lotos Kolej ma nową dyspozyturę

Kolej lotos

fot: lotos.pl

Dzięki nowym nabytkom Lotos Kolej może poszczycić się największą flotą nowoczesnych lokomotyw w kraju

fot: lotos.pl

Lotos Kolej dysponuje już czterema zintegrowanymi ze sobą dyspozyturami, dzięki którym dużo efektywniej zarządza ruchem pociągów na terenie całej Polski. Po Zduńskiej Woli, Gdańsku i Wrocławiu w środę (19 października) uruchomiono dyspozyturę w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował portal nettg.pl Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy.

Zlokalizowana na Śląsku placówka nie tylko usprawni zarządzanie przewozami kolejowymi na południu Polski, ale stanowi również idealną bazę logistyczną dla eksportu produktów Lotos koleją. W szczególności dotyczy to asfaltów drogowych, które z powodzeniem sprzedają się m.in. w Czechach czy Rumunii.

- Dziś, kiedy dobowo uruchamiamy około 150 pociągów potrzebujemy kolejnych dyspozytur, by jeszcze sprawniej zarządzać naszym transportem kolejowym - wyjaśnia Marian Wasilewski, dyrektor ds. przewozów Lotos Kolej. - W marcu tego roku oddaliśmy do użytku dyspozyturę we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na Czechowice-Dziedzice. To najlepszy dowód na to jak mocno w ostatnich latach Lotos Kolej rozwinęła swoją działalność przewozową na terenie całego kraju.

Obiekt otwarty w Czechowicach-Dziedzicach został strukturalnie wkomponowany w cały system zarządzania przewozami Lotos Kolej. - W placówce pracę znalazło już 5 osób o wysokich kwalifikacjach zawodowych w branży kolejowej. Dyspozytura będzie obsługiwała, w zależności od potrzeb przewozowych, Górny Śląsk oraz eksport produktów Lotosu w kierunku południowym - dodaje dyrektor Wasilewski.

Warto podkreślić, że w I półroczu 2011 r. Lotos Kolej przewiozła łącznie 4,9 mln ton produktów, co oznacza ponad 30-proc. wzrost w stosunku do ub.r. Ten wynik dał firmie blisko 7-proc. udział w rynku przewozów towarowych po pierwszych sześciu miesiącach br. Lotos Kolej jest trzecim największym przewoźnikiem towarowym w Polsce, wg pracy przewozowej. W tym roku, po dobrym pierwszym półroczu, spółka zakłada przewóz towarów na poziomie 10,5 mln ton, czyli dokładnie tyle ile wynoszą zdolności przerobowe rozbudowanej w ramach Programu 10+ rafinerii Grupy Lotos SA w Gdańsku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.