Transport: kolej (najbardziej) ekologiczna

Deutsche bahn ICE trains

fot: ARC

Unia Europejska będzie prowadzić działania na rzecz jednego spójnego europejskiego systemu kolei High Speed...

fot: ARC

Transport jest obecnie odpowiedzialny za około 30 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej. Z tego aż ponad 70 proc. pochodzi z transport drogowego. Tymczasem emisyjność transportu kolejowego mierzona jest na poziomie około 1 proc.

- Transport jest jedyną gałęzią gospodarki, gdzie nie udało się, jak do tej pory obniżyć emisji CO2. Wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej są działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym dalszym rozwoju tej gałęzi gospodarki - mówił eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz podczas konferencji dotyczącej Europejskiej Kolei Dużych Prędkości zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji UE w Brukseli.

Śląski deputowany przedstawił obszar, nad którym pracuje obecnie Komisja ITRE, by umożliwić realizację tych założeń. Chodzi przede wszystkim o propozycje zmian w dyrektywie 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej oraz dyskusji nad instrumentami dotyczącymi Białej Księgi ws. Transportu.

- Biała Księga bardzo poważnie traktuje transport kolejowy, nie tylko w odniesieniu do realizacji założeń redukcji emisji, ale także w odniesieniu do rozwoju sieci systemu kolei dużych prędkości w Europie, co jako członek Komisji ITRE i TRAN przyjmuję z zadowoleniem - wyjaśnił Marcinkiewicz. - Dążąc do osiągnięcia celów, które przed sobą stawiamy ważne jest tez stworzenie równych warunków konkurowania między poszczególnymi gałęziami transportu. Uwzględnienie wszystkich kosztów zewnętrznych generowanych przez transport drogowy w Dyrektywie o Eurowiniecie powinno być jednym z warunków dojścia do tego celu - tłumaczył europoseł Marcinkiewicz.

Oświadczył również, że jako przedstawiciel nowego kraju członkowskiego z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę rządu polskiego stworzenia w Polsce systemu kolei H-S. Wyraził przekonanie, że ten projekt zostanie połączony z istniejącym już europejskim systemem kolei dużych prędkości i wszyscy obecni tu rozmówcy, reprezentujący różne gremia, będą prowadzić działania na rzecz jednego spójnego europejskiego systemu kolei High Speed!

Komisja Europejska ogłosiła w środę 19 października projekt rozporządzenia w sprawie nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF) w kolejnym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-20. Znajdzie się w nim 31,7 mld euro na transeuropejskie sieci transportowe, przy czym 21,7 mld euro będzie dostępne dla wszystkich 27 krajów UE, a 10 mld euro tylko dla krajów korzystających z Funduszu Spójności, czyli między innymi Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.