Transport: DB Schenker będzie wozić rosyjski węgiel

fot: Jarosław Galusek/ARC

DB Schenker przejmuje obsługę pociągu po stronie polskiej od granicy we Frankfurcie nad Odrą aż do nowo otwartego terminala w Gądkach

fot: Jarosław Galusek/ARC

Spółka DB Schenker Rail Polska uruchomiła dostawy rosyjskiego węgla dla polskich odbiorców poprzez terminal przeładunkowy w Bruzdach, obsługiwany przez Koleje Białoruskie - poinformował portal nettg.pl Andrzej Wyszyński, rzecznik DB Schenker Rail Polska z siedzibą w Zabrzu.

Stosowne umowy zostały już zawarte, a pierwszy ładunek dotarł do stacji Sosnowiec Dańdówka 19 stycznia br.

- Ten cenny ładunek został wysłany z głębi Rosji w długą drogę do Polski, pokonując tysiące kilometrów i kilka stref czasowych. Dążymy do wzmocnienia przewozów z kierunku "wschodniego" do Polski. Chcemy wykorzystać bardzo korzystne położenie geograficzne Polski, aby zwiększyć ilość przewożonych towarów nie tylko w tranzycie, ale również i w transporcie transgranicznym - powiedział Hans-Georg Werner, prezes zarządu DB Schenker Rail Polska.
Warto dodać, że od grudnia 2011 r. DB Schenker Rail dostarcza węgiel do Polski bezpośrednio z portów Hamburga i Bremerhaven.

Jeszcze do niedawna pociągi z Niemiec kierowane były do stacji rozrządowej w Poznaniu Franowie. Tam wagony rozrządzano, a następnie dołączano do pociągów, które trafiały do ośrodków gospodarczych w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach.

Spółka DB Schenker Rail, wspólnie z firmą Polzug Intermodal,będącą liderem na rynku transportu intermodalnego między Europą Zachodnią a Polska, opracowały nowy model komunikacji. Teraz pociągi z węglem trafiają do terminala w Gądkach około 5 km na południowy wschód od Poznania.

DB Schenker przejmuje obsługę pociągu po stronie polskiej od granicy we Frankfurcie nad Odrą aż do nowo otwartego terminala w Gądkach. Do realizacji transportów Polzugu wykorzystanych jest pięć nowych lokomotyw wielosystemowych, które dopuszczone są do ruchu zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej.

W Gądkach wagony nie są już przepinane. Zamiast tego realizowane są przeładunki kontenerów na podstawione pociągi PKP Cargo i kierowane do ostatecznego celu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.