Transformacja energetyczna niemożliwa bez rozwiniętej sieci dystrybucyjnej

fot: Krystian Krawczyk

Jak poinformował Orlen KolTrans w opublikowanej w środę dokumentacji postępowania, oferty można składać tam do 22 lutego

fot: Krystian Krawczyk

 Transformacja energetyczna bez dobrze rozwiniętej i zmodernizowanej sieci dystrybucyjnej nie jest możliwa do przeprowadzenia - stwierdził w czwartek prezes Grupy Energa Sławomir Staszak uzasadniając wydatki inwestycyjne spółki podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwsze półrocze 2025 roku.

Podkreślono, że Grupa Energa jest liderem zielonej transformacji i odnawialnego rozwoju. Z danych podanych przez spółkę wynika, że 89 proc. odbiorców ma liczniki zdalnego odczytu, ponad 50 proc. sprzedanej energii elektrycznej klientom wytwarzane jest z wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.

Spółka poinformowała też, że 54 proc. w łącznej mocy zainstalowanej aktywów wytwórczych stanowią odnawialne źródła energii.

Prezes Zarządu Energi SA Sławomir Staszak podczas konferencji prasowej w Gdańsku podkreślił, że kwoty inwestycyjne są stabilne, a na pierwsze miejsce wybija się Energa Operator.

- Wynika to z tego, że transformacja energetyczna bez dobrze rozwiniętej i zmodernizowanej sieci dystrybucyjnej nie jest możliwa do przeprowadzenia - mówił Staszak i zwrócił uwagę, że operator zaczął skutecznie wydawać środki z KPO, co ma odzwierciedlenie w wydatkach na inwestycje i widać to porównując zmiany pierwszego półrocza tego i ubiegłego roku.

Nakłady inwestycyjne Grupy Energa w pierwszym półroczu zamknęły się w kwocie ok. 1,9 mld zł - wyższej o 1 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

W pierwszym półroczu 2025 roku Linia Biznesowa Dystrybucja wsparta też została pierwszą transzą niskooprocentowanej pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy - wynosiła ona 1,33 mld zł (pełna kwota uzyskanego finansowania to ok. 7,6 mld zł).

Jak podała spółka, największa część nakładów - ok. 1,3 mld zł (65 proc.) - przeznaczona była na Linię Biznesową Dystrybucja. Dzięki tym środkom Energa Operator rozbudowała i zmodernizowała ponad 1,7 tys. km nowych linii.

Spółka przyłączyła też do sieci 17 tys. nowych odbiorców i 525 MW nowych źródeł OZE.

Grupa Energa kontynuowała inwestycje w źródła odnawialne - w pierwszym półroczu trwała realizacja projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 400 MW, w tym m.in. finalizacja projektu PV Mitra (ponad 65 MW) czy ostatnie prace montażowe paneli oraz inwerterów na farmach PV Kotla (docelowo 130 MW) i PV Łosienice (39,9 MW).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.