Transakcje: Ukraina zakontraktuje więcej gazu od RWE

fot: Andrzej Bęben/ARC

Szacuję, że jeszcze dzisiaj PGNiG płaci około 560 USD za 1000 m sześc. gazu ziemnego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Do końca 2013 roku Ukraina chce kupić około 8 mld metrów sześc. gazu od niemieckiego RWE. Tym samym chce zmniejszyć ilość eksportowanego surowca z Rosji - poinformował dziennik "Kommersant-Ukraina".

RWE Supply & Trading ujawnił komunikat, według którego do maja 2013 roku, spółka wyśle na Ukrainę 5 mld metrów sześc. gazu. Dostawy surowca rozpoczęły się 1 listopada br. Wcześniej planowano, że w ciągu najbliższego roku eksport gazu na rynek ukraiński wyniesie 4,3 mld metrów sześc. RWE nie informuje, w jaki sposób planuje zwiększyć te dostawy.

Z kolei, jak podaje anonimowe źródło w ukraińskim Ministerstwie Energetyki, wzrost importu paliwa będzie możliwy dzięki zwiększeniu mocy sieci przesyłowych na granicy między Polską a Ukrainą. Według informatora gazety Ukraina znalazła rozwiązanie techniczne, które umożliwi odbiór większej ilości przesyłanego gazu.

Warunkiem jest inwestycja wartości 10-12 mln dolarów w poszerzenie sieci transportowej, która zapewni Ukrainie wzrost importu surowca z 4 do 12 mld metrów sześc. gazu rocznie.

Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Energetyki Ukrainy inwestycja szybko się opłaci. Cena gazu dostarczanego przez Polskę wyniesie około 360 dolarów za tysiąc metrów sześc., podczas gdy za rosyjski gaz trzeba będzie zapłacić ponad 430 dolarów za taką samą ilość. Porozumienie między NAK Naftohaz Ukrainy a RWE jest ważne do maja 2013 roku. Niemiecka spółka podała jednak, że potem kontrakt zostanie przedłużony do końca przyszłego roku.

Ukraiński resort energetyki liczy, że do końca 2013 roku kraj będzie mógł importować do 8 mld metrów sześc. gazu. Przy czym dostawy z Rosji mają spaść z 27,5 mld metrów sześc. w tym roku do 19,5 mld metrów sześć. gazu w przyszłym.

Szef spółki z branży energetycznej Nowa Energia Ukrainy Walerij Borowik zaznaczył, że dzięki temu NAK Naftohaz Ukrainy może zaoszczędzić około 1,7 mld dolarów. Podkreśla też, że dywersyfikacja dostaw surowców zaostrzy stosunki Ukrainy z Gazpromem, rosyjskim monopolistą gazowym.Informacja o planowanym zmniejszeniu zakupu gazu w Rosji już wywołała krytykę ze strony Gazpromu. Rosyjski monopolista przypomniał, że według działającego porozumienia między Gazpromem a Naftohaz Ukrainy minimalna ilość gazu, którą Ukraina jest zobowiązana kupić to 32 mld metrów sześc. Zaznaczył też, że Ukraina jest kluczowym rynkiem dla Gazpromu i jeśli zakupy gazu będą się kurczyć w takim tempie, to nie wykluczony jest pozew do sądu za obecne zmniejszenie zakupu gazu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.