Tradycje: muzea górnictwa węglowego uplotły sieć

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jadnym z sygnatariuszy karty jest zabrzańskie Muzeum Guido

fot: Andrzej Bęben/ARC

Przedstawiciele sześciu największych muzeów górniczych w Europie podpisali w czwartek (10 bm) w Zabrzu porozumienie o współpracy. Obejmie ono badania naukowe, działania kulturalne, praktyki zawodowe przedsięwzięcia związane z turystyka postindustrialną.

Sygnatariuszami porozumienia są dyrektorzy muzeów Le Centre Historique Minier we francuskim Lewarde, Deutsches Bergbau-Museum w Bochum, National Coal Mining Museum for England w Wakefield, Centro Italiano della Cultura del Carbone na Sardynii, Le Bois du Cazier w belgijskim Marcinelle oraz zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido.

Celem powstającej sieci jest zebranie źródeł dokumentacyjnych i naukowych w ramach wspólnych badań. Porozumienie przewiduje m.in. wzajemne zaproszenia do udziału w programach badawczych, wymianę informacji o przemyśle górniczym oraz wzajemne udostępnianie wyników badań i dokumentów.

Dziś i jutro w Zabrzu odbywają się IV Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Wśród prawie 70 wystawców pojawią się: Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju, Kopalnia Soli Wieliczka, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, gruziński Region Batumi, zabytkowa kopalnia węgla kamiennego we francuskim Saint-Etienne i ośrodek kultury górniczej ze Słowacji

KARTA EUROPEJSKIEJ SIECI MUZEÓW GÓRNICTWA WĘGLOWEGO

Preambuła

Z inicjatywy Bois du Cazier w Belgii (BDC), Centre Historique Minier du Nord Pas-de-Calais (Górniczego Centrum Historycznego Regionu Nord Pas-de-Calais) w Lewarde (CHM), Deutsches Bergbau-Museum w Bochum (DBM) oraz National Coal Mining Museum for England (NCMME), od roku 2004 zorganizowano wiele spotkań, których celem było stworzenie sieci europejskich muzeów górnictwa. Celem powstającej sieci było zebranie źródeł dokumantacyjnych i naukowych w ramach wspólnych badań. Od tego czasu muzea prowadzily współpracę, bazującą na wspólnym udziale w wydarzeniach kulturalnych, takich jak otwarcia wystaw, europejskie konferencje, czy też wyjazdy studyjne zatrudnionych osób.

W roku 2011 w Carbonii na Sardynii zorganizowano pierwszą konferencję, stanowiącą niejako wstęp do udziału Centro Italiano della Cultura del Carbone (CICC) w sieci. W roku 2012 druga konferencja, zorganizowana w Zabrzu w Polsce, daje konkretne działania
w postaci wstąpienia do sieci Muzeum Kopalni Guido w Zabrzu.

Tych sześć muzeów :
- Le Bois du Cazier, reprezentowane przez Jean-Louis Delaet,
- Le Centre historique minier (Górnicze Centrum Historyczne), reprezentowane przezAndré Dubuc,
- Deutsches Bergbau-Museum, reprezentowane przez Rainer Slotta,
- National Coal Mining Museum for England, reprezentowane przez Margaret Faull,
- Centro Italiano della Cultura del Carbone, reprezentowane przez Salvatore Cherchi,
- Muzeum Guido, reprezentowane przez Bartłomiej Szewczyk

zobowiązuje się na podstawie niniejszej karty do partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie kooperacji wokół czterech pól współpracy :

Wymiana w zakresie badań naukowych

Pierwszy filar współpracy dotyczyć będzie wymiany wiedzy naukowej. Jako że przemysł górniczy to ogromna różnorodność dziedzin badawczych (takich jak geologia, archeologia, historia, etnografia, polityka społeczna, środowisko, kultura), prace prowadzone przez naukowców i pracowników uniwersyteckich we wszystkich tych dziedzinach powodują dowartościowanie dziedzictwa przemysłowego. Członkowie sieci mogliby zapraszać swych przedstawicieli do udziału w różnorodnych programach badawczych, wymieniać informacje na temat przemysłu górniczego oraz ewentualnie dążyć do zwiększenia komplementarności poprzez udostępnianie dokumentów i wiedzy w ramch Sieci.

Wymiana działań kulturalnych

Członkowie Sieci nawiążą współpracę w zakresie działań kulturalnych (takich jak wystawy, publikacje, materiały multimedialne...). Związek nie tylko umożliwi partnerom wzajemne udostępnianie i prezentowanie ich własnych wydarzeń kulturalnych, ale również wspólne ich przygotowywanie. Taka współpraca z pewnością pozwoli na wzbogacenie tematyki prezentowanych wystaw w muzeach co sprawi, iż będą bardziej interesujące dla zwiedzających.

Wymiana praktyk zawodowych

Wymiana praktyk (działań) zawodowych (takich jak przyjmowanie zwiedzających, sprzedaż biletów, pośrednictwo w kulturze, komunikacja, praktyka dokumentacyjna i konserwacja zbiorów...) oraz ewentualna wspólna realizacja ich części poprawią zarządzanie obiektem muzealnym oraz usługi dostarczane zwiedzającym, pozwolą na obniżenie kosztów operacyjnych i w konsekwencji na skuteczne funkcjonowanie muzeum.

Turystyka, marketing, komunikacja

To czwarte pole współpracy jest wynikiem działań realizowanych w trzech pierwszych dziedzinach. Powinno prowadzić do większej widoczności, lepszej postrzegalności muzeów górnictwa w Europie i na świecie, zwłaszcza dzięki rozwojowi wspólnych narzędzi komunikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.