Tomczykiewicz o likwidacji Sośnicy-Makoszowy

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister Tomasz Tomczykiewicz wskazał, że Sośnica-Makoszowy jest jedną z kopalń Kompanii Węglowej i jej funkcjonowanie należy oceniać w kontekście działalności całego przedsiębiorstwa

fot: Maciej Dorosiński

W planie naprawczym Kompanii Węglowej nie przewiduje się likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy do 2020 r. - oświadczył w czwartek (28 sierpnia) w Sejmie Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister odpowiadał na pytanie w sprawach bieżących zdane przez Grzegorza Tobiszowskiego, posła PiS.

- Po spotkaniu strony społecznej z nowym zarządem Kompanii Węglowej pojawiły się sugestie, że proces restrukturyzacji będzie prowadził do likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy, która pomijając to, że jest dużym zakładem pracy, przez poprzednie zarządy była postrzegana jako ta, w którą należy inwestować. Czy faktycznie jest decyzja, że planowana jest głęboka restrukturyzacja, wiążąca się z olbrzymimi zwolnieniami w kopalni Sośnica-Makoszowy, a docelowo wygaszeniem, czy zamknięciem tej kopalni w przestrzeni najbliższych paru lat? - pytał Grzegorz Tobiszowski.

- Ważne jest, żebyśmy wyjaśniali wszelkie niedopowiedzenia tak, żeby każdy miał dobrą wiedzę o tym, co się dzieje z górnictwem - mówił wiceminister Tomasz Tomczykiewicz, kreśląc rynkową sytuację branży. Wiceminister wskazał, że Sośnica-Makoszowy jest jedną z kopalń Kompanii Węglowej i jej funkcjonowanie należy oceniać w kontekście działalności całego przedsiębiorstwa.

- Według zarządu Kompanii Węglowej w trakcie prac nad programem naprawczym na lata 2014-2020 wszystkie kopalnie opracowały po kilka wariantów swojego funkcjonowania oraz rozwoju. W przypadku kopalni Sośnica-Makoszowy w każdym z wypracowanych wariantów w okresie 2014-2020 kopalnia uzyskuje ujemne wyniki finansowe. Należy przy tym podkreślić niekorzystne warunki, w jakich eksploatowany jest węgiel i ograniczenie złoża w wyniku budowy autostrady. Z powyższych względów kopalnia Sośnica-Makoszowy przeznaczona jest do głębokiej restrukturyzacji, obejmującej wielkość wydobycia, wielkość sprzedaży, zatrudnienie oraz posiadany majątek trwały. Podjęcie działań naprawczych wobec tej kopalni wynika również z konieczności uzyskania poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej w skali całej Kompanii. Według oświadczenia zarządu KW restrukturyzacja nie ma na celu osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego, bo jest to niemożliwe, a tylko minimalizację ponoszonych strat. Zgodnie z przyjętym przez zarząd KW projektem planu naprawczego nie przewiduje się likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy do końca posiadanej koncesji, czyli do roku 2020. Założenia dotyczące tej kopalni mogą zostać zweryfikowane tylko w przypadku znacznych zmian na rynku węgla kamiennego w dłuższym przedziale czasu - mówił Tomasz Tomczykiewicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.