Tobiszowski: obligatariusze KHW zrezygnowali z 200 mln zł odsetek

fot: Maciej Dorosiński

- Dyskusja była dość szeroka, szczera i autentyczna. Poruszyliśmy kwestie tworzenia Nowej Kompanii (Polskiej Grupy Górniczej ) i uwarunkowań tego procesu. Ze strony związkowej pojawiły się wieloaspektowe pytania i prośba o informację, dlatego umówiliśmy się, że w środę będziemy kontynuować rozmowy - powiedział po poniedziałkowych rozmowach wiceminister Grzegorz Tobiszowski

fot: Maciej Dorosiński

Obligatariusze Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), godząc się na przesunięcie w czasie terminów wykupu obligacji, zrezygnowali także z 200 mln zł należnych odsetek - poinformował w czwartek (13 kwietnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Rozmowy z instytucjami finansowymi, które kilka lat temu objęły warte ok. 1,2 mld zł obligacje holdingu, były prowadzone w związku z włączeniem od 1 kwietnia br. kopalń holdingu do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

W toku rozmów - jak podał wiceminister - banki zgodziły się na odroczenie spłat o dwa lata oraz wydłużenie łącznego okresu wykupu obligacji o pięć lat, rezygnując przy tym z części należnych odsetek.

- Banki wydłużyły okres spłaty i zrezygnowały z należnych odsetek, których w tym okresie wydłużenia mogłyby zażądać, przez co per saldo dług zmniejszył się o 200 mln zł - powiedział Tobiszowski podczas spotkania z dziennikarzami w Katowicach.

Początkowo przedstawiciele holdingu, PGG i resortu energii chcieli przekonać banki do konwersji ok. 30-35 proc. zadłużenia holdingu z tytułu obligacji na udziały w powiększonej PGG. Jak mówił w czwartek Tobiszowski, konwersja "była dość blisko", jednak ostatecznie banki - szczególnie podmioty zagraniczne - nie zdecydowały się na takie rozwiązanie, tłumacząc to m.in. standardami korporacyjnymi.

Wierzycielami KHW z tytułu obligacji są: Bank Zachodni WBK SA, Bank BGŻ BNP Paribas SA, PKO BP SA, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz niemiecki DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank.

Według wiceministra, ostateczny efekt rozmów z bankami można uznać za zadowalający - resort energii liczył bowiem na konwersję na udziały ok. 200-300 mln zł długu, a udało się uzyskać rezygnację z 200 mln zł należnych odsetek.

- Banki nie zeszły z kapitału, ale zrezygnowały z części odsetek - podkreślił wiceminister.

Jego zdaniem przesunięcie terminu rozpoczęcia spłat o dwa lata daje kopalniom oddech i pozwala na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, dzięki którym pozyskają dobry jakościowo, poszukiwany przez odbiorców węgiel - zapewni on przychody i środki na obsługę zadłużenia.

Od początku kwietnia cztery kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego są już częścią Polskiej Grupy Górniczej, dokapitalizowanej przez inwestorów kwotą 1 mld zł. Grupa zatrudnia obecnie ponad 43 tys. pracowników w dziewięciu kopalniach, z których większość to tzw. kopalnie zespolone.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.