To niespotykany w historii lobbying na rzecz Orlenu

fot: Maciej Dorosiński

PKN Orlen podkreślił też, że nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek, 7 grudnia, podczas obrad Sejmu poseł KO Borys Budka powiedział, że można zaobserwować niespotykany w historii lobbying na rzecz spółki Orlen. Odpowiedział mu poseł PiS Łukasz Schreiber, który stwierdził, że Budka oskarża rząd o to, że troszczy się o polskie firmy.

Dzisiaj należy wyjaśnić podstawową rzecz - kilka godzin temu, tymczasowy minister wydał zgodę na realizację inwestycji przez m.in. spółkę orlenowską, wydał tę decyzję pomimo negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przed chwilą pan Mariusz Kamiński poinformował opinię publiczną o bezzasadnych zarzutach kierowanych w stosunku do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obserwujemy niespotykany w historii lobbying na rzecz spółki Orlen - mówił w czwartek w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Klubu Parlamentarnego KO Borys Budka.

Dodał, że przed chwilą Mariusz Kamiński, do niedawna minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, powiedział, iż inwestycja, która próbuje być na siłę realizowana waszymi rękami, zagraża bezpieczeństwu i interesom Polski.

I co obserwujemy? To oświadczenie służb, działanie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jest kwestionowane przez członków zarządu państwowej spółki - mówił Borys Budka.

Mamy do czynienia z sytuacją nigdy wcześniej nie spotykaną - polskie służby mówią wyraźnie o zagrożeniu interesów Polski, potwierdza to Mariusz Kamiński, a pomimo tego spółka zależna od Orlenu, chce realizować inwestycje. Czy ta wasza polityczna ochrona pana Obajtka, Buraka i innych wiąże się z kilkudziesięciotysięcznymi wpłatami na rzecz waszej partii przez członków zarządu Orlenu? - pytał.

Na słowa Borysa Budki odpowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber.

Panu należy się order, panie przewodniczący, mistrzostwo świata - żeby na tym samym posiedzeniu, na którym okazuje się, że robiliście lobbyingową ustawę dla niemieckich firm, oskarżać polski rząd o to, że troszczy się o polskie firmy i spółki skarbu państwa - powiedział Schreiber.

W czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wydaniu sześciu decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. W procesie uzyskiwania decyzji zasadniczej konieczna jest opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według medialnych doniesień opinia ABW dla projektów OSGE była negatywna. Potwierdził to były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który w oświadczeniu podał, że w ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.