To już 130 lat

Koksowni Zabrze stuknie w tym roku 130 lat istnienia. Powstała jako część koncernu Borsigwerke, na który składały się kopalnie Jadwiga i Ludwik oraz huta żelaza. Twórcą koncernu, budowanego od 1837 r., był berlińczyk August Borsig, który w połowie XIX w. zainwestował swoje pieniądze w należących do Ballestremów Biskupicach.
Borsigowie zbudowali też linię kolejową łącząca Bytom z Gliwicami. Przed wielkim kryzysem, na przełomie lat 20. i 30. XX w., w ich koncernie pracowało 30 tys. ludzi.
Istniejąca od 1884 r. Koksownia Jadwiga przetrwała dwie wojny światowe. Zanim w 1929 r. przeprowadzono modernizację zakładu, jej zdolności produkcyjne wynosiły 750 t koksu na dobę. Podczas modernizacji wybudowano nową baterię i wyremontowano oddział węglopochodnych, dzięki czemu w koksowni oprócz gazu koksowniczego zaczęto produkować siarczan amonu, wodę amoniakalną, benzol, toluen, ksylen i naftalen. Przeprowadzono zmiany organizacyjne, w wyniku których powstała spółka Borsig Kokswerke, koncentrująca swoją działalność na wydobyciu węgla oraz produkcji koksu i węglopochodnych. Podczas II wojny światowej Jadwiga produkukowała 790 t koksu na dobę. W styczniu 1945 r., gdy zbliżał się front, koksownia została zatrzymana. Uruchomiono ją ponownie w 1948 r. jako zakład jednobateryjny, o zdolności produkcyjnej 264 tys. t koksu rocznie. Do 1968 r. w koksowni uruchomiono dwie nowe baterie. W 1980 r. Jadwiga weszła w skład Kombinatu Koksochemicznego Zabrze. Koksownia nie padła ofiarą kryzysu na rynku stalowym. Dzięki licznym inwestycjom, przeprowadzonym w latach 1990-2009 (m.in. remontowi zbiornika gazu, remontowi kapitalnemu wieży gaszenia, remontowi potokowemu baterii koksowniczej, wymianie odbieralników na baterii koksowniczej, budowie nowatorskiej, biologicznej oczyszczalni ścieków, budowie nowoczesnych stanowisk do załadunku smoły i benzolu), Jadwiga stała się zakładem nowoczesnym, produkującym koks najwyższej jakości, z zachowaniem właściwych standardów ochrony środowiska. W 2003 r. skreślono ją z listy zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska naturalnego w województwie śląskim, a w sierpniu 2006 r. uzyskała pozwolenie zintegrowane, potwierdzające spełnienie norm unijnych w zakresie ochrony środowiska. Zakład od 30 lat eksportuje koks głównie na rynek austriacki, słowacki i niemiecki. W ofercie posiada koks niskofosforowy oraz koks łamany. Roczna produkcja koksowni to 280 tys. t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.