To jest wielka gra o dywersyfikację, ale przede wszystkim o wykorzystanie własnego, krajowego potencjału

1601468193 biogazowniaiiigeneracji

fot: ARC/Dynamic Biogas

Na zdjęciu biogazownia III generacji, która została uruchomiona pod koniec 2019 r. na fermie doświadczalnej w Przybrodzie należącej do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

fot: ARC/Dynamic Biogas

Biometan to szansa dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju - wskazywali we wtorek uczestnicy drugiego dnia konferencji Gazterm, która odbywa się w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie).

- Mój apel do kolegów gazowników - potraktujmy biometan jako gigantyczną szansę z punktu widzenia polskiej gospodarki przede wszystkim, ponieważ to nie tylko szansa dla producentów rolnych, biznesmenów rolnych (), ale to przede wszystkim szansa dla () zbudowania nowej gałęzi przemysłu w Rzeczpospolitej - powiedział we wtorek podczas panelu poświęconego biometanowi wiceprezes zarządu PGNiG Jarosław Wróbel.

W rozmowie z PAP wskazał, że gałąź ta może być "nowym kołem zamachowym" polskiej gospodarki. - Dziś wykorzystujemy ok. 5 proc. potencjału biometanu, 95 proc. co roku bezproduktywnie idzie do atmosfery - podkreślił, dodając, że efektywne zagospodarowanie tej ilości "powinno nam dać w skali kraju między 7 a 8 mld biometanu".

Podkreślił znaczenie biometanu dla bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji różnych rodzajów gazów dla zaspokojenia potrzeb energetycznych.

- To jest wielka gra o dywersyfikację, ale przede wszystkim o wykorzystanie własnego, krajowego potencjału. Nie ma pewniejszego zabezpieczenia potrzeb energetycznych i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa niż postawienie na źródła własne - zaznaczył Wróbel.

Biometan to także szansa dla Unii Europejskiej - wskazywał podczas dyskusji w panelu sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio. - Powinniśmy zainwestować w tę dziedzinę gospodarki, ponieważ tworzy ona nam pewien cykl zamknięty, który moglibyśmy wykorzystać dla produkcji biometanu, gazu, który może przyczynić się do transformacji energetycznej w okresie dochodzenia do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zaznaczył.

Uczestniczący w panelu naukowcy podkreślali, że Polska w kwestii biogazowni jest bardziej zaawansowana niż Europa.

Przed ogromnym wyzwaniem w obliczu produkcji biometanu stoi narodowy operator systemu dystrybucyjnego - Polska Spółka Gazownictwa - zaznaczył prezes zarządu PSG Ireneusz Krupa. - Nie mamy dzisiaj żadnej biometanowni podłączonej do systemu dystrybucji gazu - wskazał.

- Przeprowadziliśmy w spółce dużą pracę; zlokalizowaliśmy potencjalne źródła substratu. To jest ogromny potencjał, w całej Polsce - powiedział Krupa. Dodał, że w Polsce biometanownie najprawdopodobniej zostaną rozproszone po kraju, konieczne będzie podłączenie ich do systemu gazowego.

- Będziemy przyłączali setki, tysiące biogazowni tam, gdzie będzie substrat, co łączy się z koniecznością budowania wielu kilometrów gazociągów - wskazał prezes PSG. Dodał, że spółka analizuje obecnie kilka wniosków z biometanowni. - Mam nadzieję, że w pierwszej połowie przyszłego roku uda się podłączyć pierwszą biometanownię - powiedział Krupa, nie chciał jednak zdradzić jej lokalizacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.