W Knurowie fedrowano pięcioma ścianami w pokładach, w Szczygłowicach aż sześcioma

fot: Maciej Dorosiński

Do zgonu doszło na powierzchni ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Knurów-Szczygłowice ma za sobą dobry rok. W obydwu ruchach trwają ważne inwestycje, które zapewnią funkcjonowanie obydwu zakładów w kolejnych dekadach.

Schodzenie z wydobyciem do coraz niżej położonych pokładów wymagać będzie zastosowania urządzeń klimatyzacji grupowej.

– Powstał już odpowiedni projekt i wydano pozwolenie na budowę. Niebawem wyłoniony zostanie wykonawca takiej właśnie klimatyzacji grupowej – wskazuje Tomasz Frycz, kierownik Działu Przygotowania Produkcji kopalni Knurów-Szczygłowice.

W obydwu ruchach rozpoczęto również przygotowania do budowy poziomu 1050. To właśnie m.in. w tym celu planowane jest pogłębienie szybu I w ruchu Szczygłowice. Jest już gotowy przekop pod ten szyb i rozpoczęto budowę przekopu pochyłego w ruchu Knurów do poziomu 1050. Trwa też modernizacja zakładów mechanicznej przeróbki węgla. Zwiększy to produkcję surowca koksowego do założonych w strategii JSW poziomów. Ponadto w ruchu Szczygłowice ruszyła 1 września br. instalacja do produkcji granulatu energetycznego. To druga tego typu instalacja działająca na potrzeby JSW i trzecia w kopalniach węgla kamiennego w Polsce.

Warto też wspomnieć o sukcesach załogi. Szczególny powód do zadowolenia miała w ub.r. załoga oddziału wydobywczego G1-K, która pod wodzą kierownika Damiana Mijacza fedrowała ścianą nr 6 w pokładzie 401/2. Knurowscy górnicy wykonali 202 m postępu, bijąc swój wcześniejszy rekord sprzed kilku lat. Mimo znacznie trudniejszych warunków geologiczno-górniczych dobry wynik 70 m padł w ścianie 3, w pokładzie 504 gw. W momencie uruchomienia miała 440 m wybiegu i 240 m długości. Jej eksploatacja zakończyła się w grudniu ub.r.

Bardzo dobry miesięczny postęp – 140 m zanotowała załoga ruchu Szczygłowice. Ściana IV miała 884 m wybiegu, 1,8 m wysokości i 230 m długości. W ślady kolegów z „czwórki” poszła załoga fedrująca ścianę XI. Górnicy osiągnęli identyczny średniomiesięczny rezultat.

W Knurowie fedrowano w sumie pięcioma ścianami w pokładach: 355, 408/2, 504, 405/1 oraz 401/2. W Szczygłowicach front wydobywczy szedł sześcioma ścianami w pokładach: 407/3, 405/3, 404/4, 405/1 i 408/3. W 2023 r. ruch Knurów zawarł w planach uruchomienia wydobycia z kolejnych trzech ścian, w Szczygłowicach z czterech. Jak zapewniają inżynierowie z kopalni Knurów-Szczygłowice, w br. nie będzie rekordowych wybiegów. Te jednak mają pojawić się w 2024 r. Załoga z Knurowa już teraz mocno angażuje się w rozcinkę ściany nr 7 w pokładzie 504, której rozruch planowany jest w II kwartale 2024 r. Jej wybieg ma wynosić ponad 2700 m!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.