Tematyka górnicza na monetach Narodowego Banku Polskiego

1617708970 nbpmoneta

fot: NBP

Wyemitowana w grudniu 2016 r. moneta z okazji 35. rocznicy pacyfikacji KWK Wujek była ostatnią polską monetą o tematyce związanej z górnictwem

fot: NBP

Żadna z zaplanowanych na 2021 r. roku emisji monet okolicznościowych NBP nie ma bezpośredniego odniesienia do branży górniczej czy też do zabytków górnictwa. W dwóch przypadkach jednak mamy do czynienia z obiektami lub wydarzeniami, które nawiązują do górnictwem.

W serii Odkryj Polskę na 21 listopada 2021 r. wyznaczono emisję monety Zamek Książ w Wałbrzychu o nominale 5 zł. Wybitych ma być do miliona sztuk. Główną atrakcją wałbrzyskiego zamku są podziemne korytarze, komory i sztolnie wydrążone techniką górniczą pod koniec drugiej wojny światowej. Kilka lat temu spora część tych podziemi drugiego poziomu pod dziedzińcem zamkowym została udostępniona do zwiedzania.

Niedługo potem, 9 grudnia - a więc tydzień przed czterdziestą rocznicą pacyfikacji przez ZOMO strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, podczas której zginęło dziewięciu górników, ma być wprowadzona do obiegu dziesięciozłotowa srebrna moneta. Będzie ona poświęcona pamięci ofiar stanu wojennego. NBP nie przewiduje wydania osobnej monety z okazji czterdziestej rocznicy pacyfikacji katowickiej kopalni.

- Plan emisyjny na kolejny rok zostanie opublikowany tradycyjnie pod koniec lipca br. - informuje Zespół Relacji z Mediami Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski od czasu denominacji złotego w 1995 r. kilkukrotnie podejmował tematykę okołogórniczą na emitowanych przez siebie okolicznościowych monetach. Najpierw 21 marca 2001 r. wydane zostały dwie monety przedstawiające Kopalnię Soli w Wieliczce o nominałach 2 zł oraz 20 zł. Druga z tych monet wybita została ze srebra.

Ponad dwa lata później, 21 maja 2003 r. trzema monetami uczczono 150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego. Była to moneta dwuzłotowa oraz srebrna dziesięciozłotówka i złota moneta wartości nominalnej 200 zł, z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza na rewersie.

W serii miasta w Polsce 8 grudnia 2010 r. wpuszczona została w obieg moneta przedstawiająca Katowice. Na jej rewersie widnieje stalowa wieża szybu kopalnianego oraz dzielnica Nikiszowiec. Natomiast od 18 lipca 2012 r. prawnym środkiem płatniczym w Polsce stała się moneta 2 zł, przedstawiająca neolityczną kopalnię krzemienia Krzemionki znajdującą się koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wreszcie 14 grudnia 2016 r. z okazji 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach NBP wyemitował monetę o nominale 10 zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.