Telekomunikacyjny biznes TAURONA nabiera tempa

1575628101 tauronswiatlowod

fot: Tauron

Uczestnicząc w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa Tauron przyczynia się do likwidacji białych plam (miejsc, w których Internet nie jest dostępny wcale lub jakość sygnału nie pozwala na efektywne użytkowanie) na światłowodowej mapie Polski

fot: Tauron

Tauron buduje szerokopasmową sieć dostępu w siedmiu regionach południowej Polski. Realizacja inwestycji z zakresu usług infrastruktury telekomunikacyjnej to dla Grupy szansa na poszerzenie portfela świadczonych usług - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki Tauron Polska Energia.

- Dzięki zaadaptowaniu istniejącej już infrastruktury światłowodowej i zagregowaniu ruchu sieciowego umożliwiamy dostawcom telekomunikacyjnym poszerzenie obecnej sieci dostępowej bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych - zaznacza Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. - Wykorzystanie kluczowych kompetencji Taurona w budowie i eksploatacji infrastruktury sieciowej w nowym obszarze biznesowym, pozwoli nam zrealizować cześć celu przychodów z nowych produktów założonych w strategii – dodaje wiceprezes Taurona.

Spółka prowadzi obecnie prace związane z budową instalacji wewnętrznych, zlokalizowanych w jednostkach oświatowych. Do tej pory zrealizowano już ponad 80 tego typu instalacji. W najbliższym czasie rozpoczną się również prace związane z realizacją pierwszych odcinków sieci liniowej.

Na realizację tej inwestycji Grupa otrzymała 187 mln zł dofinansowania, co stanowi blisko 75 proc. środków kwalifikowanych na potrzeby budowy sieci światłowodowej FTTH oraz rozwoju usług dostępu do Internetu szerokopasmowego. Pozyskane dofinansowanie umożliwi realizację siedmiu projektów na terenie obszarów: rybnickiego, katowicko-tyskiego, oświęcimskiego, krakowskiego – część A, tarnowskiego – część B, wałbrzyskiego – część A i B oraz sosnowieckiego.

Uczestnicząc w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa Tauron przyczynia się do likwidacji białych plam (miejsc, w których Internet nie jest dostępny wcale lub jakość sygnału nie pozwala na efektywne użytkowanie) na światłowodowej mapie Polski.

Pod koniec 2018 r. spółka Tauron Obsługa Klienta ogłosiła postępowanie, w efekcie którego wyłonieni zostali wykonawcy generalni dla wszystkich obszarów, na których Tauron będzie prowadził prace.

W ramach realizowanej inwestycji Tauron planuje wybudować 259 węzłów dostępowych sieci szerokopasmowej, zapewniając dostęp do szybkiego Internetu ponad 102 tys. gospodarstw domowych oraz 601 placówkom edukacyjnym.

W drugim kwartale 2020 r. Tauron Obsługa Klienta poszerzy swoją ofertę o nowe usługi, zapewniając połączenie sieci w trybie liniowym, usługę dostępu do podbudowy słupowej, wież i masztów, usługę BSA, połączenie sieci w trybie kolokacji, LLU i VULA (dzierżawiona lokalna pętla abonencka) oraz kanały transmisyjne o przepustowości 100Mb/s, 1Gb/s i 10Gb/s na podstawie nowo budowanej sieć DWDM/MPLS.

Spółka planuje zwiększyć dostępność swojej infrastruktury dla Operatorów Telekomunikacyjnych, udostępniając informację o zasięgu sieci Taurona za pomocą dedykowanej strony internetowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.