Technologie: oczyszczanie powietrza z użyciem bakterii?

fot: orlen.pl

Grupa Orlen

fot: orlen.pl

PKN Orlen zakończył testowanie innowacyjnej metody oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych z wykorzystaniem specjalnych szczepów bakterii. Według wstępnych analiz, technologia jest obiecująca, ale wymaga udoskonalenia - poinformowała spółka.

Projekt dotyczył zakładowej oczyszczalni ścieków płockiego koncernu, którą spółka chce przebudować.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, proces oczyszczania odbywał się w specjalnie zaprojektowanym bioreaktorze, a użyte w nim mikroorganizmy - w określonych warunkach środowiskowych, służących ich rozwojowi - rozkładały zanieczyszczenia na dwutlenek węgla i wodę.

"Dostawca technologii dostarczył już nam sprawozdanie z efektywności testowanego rozwiązania. Jak wynika ze wstępnych analiz, technologia jest obiecująca, ale wymaga udoskonalenia. Obecnie większą efektywność w neutralizacji oparów węglowodorowych zapewniają wykorzystywane przez spółkę instalacje Catox, które w temperaturze 600 st. C rozkładają je na wodę i dwutlenek węgla" - podkreślił płocki koncern, odpowiadając na pytania PAP.

PKN Orlen zaznaczył, że "wciąż będzie śledzić rozwój bioreaktorów, poszukując jednocześnie metod redukujących emisję lotnych związków organicznych, które będą skuteczne, efektywne, uzasadnione ekonomicznie i innowacyjne". Spółka poinformowała jednocześnie, iż "podjęła kroki zmierzające do przebudowy zakładowej oczyszczalni".

Oczyszczalnia ścieków na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, zajmuje ok. 20 ha i posiada przepustowość 58,8 tys. metrów sześc. na dobę. Ścieki oczyszczane są tam zarówno metodą fizyko-chemiczną, jak i biologiczną, z wykorzystaniem specjalnie dobranych bakterii. Gazy, które powstają w trakcie oczyszczania ścieków, są odsysane i rozkładane - w procesie utleniania - do pary wodnej i dwutlenku węgla w instalacjach katalitycznego unieszkodliwiania Catox.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Byli opozycjoniści będą debatować w rocznicę porozumienia jastrzębskiego

W 46. rocznicę podpisania porozumienia jastrzębskiego w Muzeum w Gliwicach odbędzie się debata antykomunistycznych opozycjonistów. 

Czesi: "Spoglądając na JSW, zarządzający spółką węglową OKD mogą się tylko cieszyć"

Nasi południowi sąsiedzi bacznie przyglądają się sytuacji w polskich kopalniach. Dają nawet odczuć, że trochę nam współczują.

Kto naprawdę zmechanizował kopalnie? Jak polityka napisała na nowo historię śląskiego górnictwa

Nic dzisiaj o bieżącej polityce nie napiszę, bo wzajemne dogryzania mnie zmęczyły i nie posuwają naszych polskich spraw. Gdzieś tam jednak pojawiają się dwa terminy: historia i polityka historyczna. Intuicyjnie to pierwsze słowo znamy, jak się wydaje, dobrze i rozumiemy chyba tak samo. 

Europa walczy o metale krytyczne. Polska ma w ziemi prawdziwy skarb - miedź, srebro czy wolfram

Bezpieczeństwo surowcowe nie jest dziś tematem sektorowym – to fundament funkcjonowania nowoczesnej gospodarki i jeden z filarów bezpieczeństwa państwa. Gospodarka bez surowców nie ma szans na przetrwanie.