Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

1607701576 tychy lampy

fot: UM Tychy

Zakończenie prac jest planowane do 30 sierpnia 2021 r.

fot: UM Tychy

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych - podała spółka w czwartek w komunikacie.

Spółka Tauron Nowe Technologie jest właścicielem i operatorem sieci oświetleniowej na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie obsługuje około miliona punktów świetlnych. Na koniec 2021 roku co dziesiąta lampa na tym obszarze była już typu LED.

Koszty zasilania oświetlenia drogowego stanowią aż 25 procent wszystkich wydatków miast i gmin ponoszonych z tytułu zużycia energii. Dlatego Tauron Nowe Technologie w minionym roku promował wśród swoich klientów ideę wymiany lamp sodowych na energooszczędne LED-y - napisano w komunikacie spółki.

- Samorządy szukają oszczędności i my staramy się wyjść im naprzeciw. Dlatego oferujemy nowoczesne rozwiązania oświetleniowe zaczynając od wymiany starych, nieekonomicznych lamp, a kończąc na ich sterowaniu, które w inteligentny sposób pozwala na zarządzanie oświetleniem drogowym. Oszczędności niemal natychmiast widać na rachunkach z tytułu zużycia energii czy w bilansach finansowych samorządów, które zdecydowały się na modernizacje zaproponowane przez Tauron - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie Piotr Apollo.

W 2021 roku Tauron Nowe Technologie zainstalował w obsługiwanych przez siebie samorządach 19,5 tys. opraw LED.

Przyjmując średnią moc lampy nowego typu na poziomie 80 W oraz zakładając, że w ciągu doby świeci ona około 12 godzin, taka liczba opraw przez 12 miesięcy będzie potrzebowała około 7 mln kWh energii elektrycznej. Analogiczna ilość trzystuwatowych lamp sodowych w tym samym czasie oświetlających przestrzenie publiczne zużyje aż 25,5 mln kWh energii. Modernizacja infrastruktury przyczyniła się nie tylko do obniżenia rachunków, ale także redukcji emisji CO2 o blisko 16 tys. ton - napisano w komunikacie.

Jedną z największych ubiegłorocznych inwestycji była wymiana przestarzałego oświetlenia drogowego w Bytomiu. Mowa o 7,5 tys. opraw LED. Wcześniej magistrat w ten sam sposób zmodernizował lampy należące do miasta.

- Tym samym Bytom staje się jednym z pierwszych miast w Polsce w całości oświetlających strefę publiczną LEDami - powiedział Apollo. Dodał, że chodzi o 10 tys. punktów świetlnych.

Jak podano, dodatkowo oświetlenie montowane przez Tauron w wielu miejscach działa w technologii SMART - sterowniki dostosowują natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych czy częstotliwości pojawiania się spacerowiczów w oświetlanym obszarze. Takie rozwiązanie w ubiegłym roku firma zastosowała w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie.

Pojawiły się tam innowacyjne systemy oświetlenia nadążnego. Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Gdy zapada zmrok, LEDowe oprawy zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość energii. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie. LEDy są też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Ich żywotność określa się nawet na 80 tys. godzin - napisano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.