Gospodarka: Szacowana wartość określonych w umowach dostaw węgla to ok. 520 mln zł

fot: PGG

Węgiel do lamusa? Niekoniecznie

fot: PGG

Tauron zawarł w czwartek umowy na zakup dodatkowych ilości węgla dla swoich jednostek wytwórczych z Polską Grupą Górniczą, obowiązujące do końca stycznia 2024 r. - podał koncern w raporcie bieżącym. Szacowana wartość określonych w umowach dostaw węgla to ok. 520 mln zł.

Na początku stycznia Tauron informował o zawarciu z PGG umów na dostawy węgla dla swoich jednostek o szacowanej wartości dostaw węgla na 2023 r. ok. 960 mln zł.

W czwartek koncern opublikował raport bieżący, w którym poinformował o zawarciu tego dnia z PGG umów dotyczących zakupu dodatkowych wolumenów węgla z PGG na potrzeby produkcyjne jednostek wytwórczych należących do spółek z grupy kapitałowej Taurona.

Jak zaznaczono, umowy obowiązują od 22 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2024 r. Szacowana wartość określonych w umowach dostaw węgla to ok. 520 mln zł. 75 proc. wartości zakontraktowanego węgla przypada na spółkę Tauron Wytwarzanie, a pozostałe 25 proc. na Tauron Ciepło.

Tauron wskazał też w czwartek, że PGG jest znaczącym partnerem koncernu w zakresie dostarczania paliwa węglowego. W 2022 r. dostawy węgla kamiennego z PGG stanowiły 22 proc. łącznego wolumenu zużycia tego paliwa w grupie Tauron.

5 stycznia br. Tauron opublikował raport bieżący, w którym informował o zawarciu z PGG umów dotyczących zakupu węgla z tej spółki również na potrzeby spółek Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło.

Zakontraktowano wówczas węgiel o szacunkowej wartości 960 mln zł, w podziale 77 proc. dla Tauronu Wytwarzanie i 23 proc. dla Tauronu Ciepło.

Tamte umowy obowiązują od 1 stycznia br. i zostały zawarte na czas nieoznaczony. W styczniowym komunikacie zaznaczono, że ceny węgla w dostawach w kolejnych latach obowiązywania umów ustalane będą w drodze negocjacji między stronami w oparciu o aktualną sytuację rynkową.

Tauron w tegorocznych umowach z PGG zamówił węgiel dla spółki Tauron Wytwarzanie, która w ramach rządowego programu transformacji sektora elektroenergetycznego ma zostać wydzielona do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz Tauron Ciepło, która pozostanie w grupie.

W informacji na temat umów zawartych 5 stycznia Tauron sygnalizował, że w 2021 r. dostawy węgla kamiennego z PGG stanowiły 76 proc. łącznego wolumenu paliwa zakupionego przez spółkę od dostawców spoza grupy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.