Tauron zajął pierwszą lokatę według inwestorów indywidualnych

1602828849 raport tauron

fot: Tauron

Osią narracyjną Raportu Zintegrowanego Grupy Tauron za 2019 r. jest „Zielony Zwrot Taurona”

fot: Tauron

Rządowe plany dotyczące wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych to zagadnienie, o które od zeszłego roku najczęściej pytają inwestorzy instytucjonalni Grupy Tauron. Inwestorzy indywidualni oprócz tego pytają też o kurs akcji, dywidendę czy inwestycje - wynika z informacji firmy.

O tematach dominujących w relacjach z inwestorami Tauron poinformował w piątkowym komunikacie prasowym, poświęconym wynikom badania relacji inwestorskich wśród spółek WIG30, przeprowadzonego przez Gazetę Giełdy i Inwestorów Parkiet oraz Izbę Domów Maklerskich. Tauron zajął pierwszą lokatę według inwestorów indywidualnych, był też jedyną nagrodzoną spółką z branży energetycznej. W siedmiu dotychczasowych edycjach badania Grupa triumfowała cztery razy.

Przedstawiciele Taurona przyznają, iż w ostatnich miesiącach tematem najbardziej interesującym inwestorów jest potencjalne wydzielenie z grup energetycznych ich aktywów węglowych. Takie rozwiązanie, mające m.in. ułatwić finansowanie tzw. zielonych inwestycji, analizuje resort aktywów państwowych. W tym kontekście rozważana jest możliwość powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, gdzie trafiły aktywa wytwórcze zasilane węglem. Zakłada się, że podmiot ten korzystałby z pomocy publicznej.

- Od połowy ub.r. pytaniem numer jeden są plany dotyczące wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Inwestorzy instytucjonalni oczekują szybkiego i konstruktywnego komentowania wydarzeń, które dotyczą nie tylko samej spółki, ale również sektora, w którym spółka działa - poinformował w piątek Tauron, który ma nie tylko elektrownie oparte na węglu, ale także kopalnie węgla, skupione w spółce Tauron Wydobycie.

Przedstawiciele Taurona wskazują, iż inwestorzy instytucjonalni najczęściej kontaktują się ze spółką podczas konferencji inwestorskich lub w sposób bezpośredni - w formie tele- i wideokonferencji. Zazwyczaj są świetnie zorientowani, dobrze znają specyfikę branży i spółki, mają również dostęp do materiałów analitycznych, co ułatwia im podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Dla tej grupy inwestorów najważniejsze jest poznanie strategii dotyczącej przyszłości firmy i branży oraz zagadnień regulacyjnych, które istotnie wpływają na sektor - ocenia Tauron.

- Inwestorzy indywidualni kontaktują się Tauronem najczęściej za pomocą poczty elektronicznej lub czatów. Inwestorzy indywidualni zazwyczaj oczekują informacji na tematy związane z poziomem kursu akcji, dywidendą, projektami inwestycyjnymi oraz, podobnie jak inwestorzy instytucjonalni, perspektywami wydzielania aktywów węglowych z grup energetycznych - podała Grupa, oceniając, iż w tej grupie rośnie liczba fachowców dysponujących ogromną wiedzą analityczną o branży energetycznej.

Cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes Taurona Marek Wadowski, pełniący obecnie obowiązki prezesa spółki po dymisji Wojciecha Ignacoka, zapewnił, że Grupa stawia na dobre relacje inwestorskie, których najważniejsze cechy to przewidywalność, otwartość na pytania inwestorów i rzetelna komunikacja zarówno w dobrych, jak i trudniejszych okresach. Dobrych relacji z inwestorami nie buduje się z dnia na dzień - to praca na lata.

- Jesteśmy świadomi, że raz podważone zaufanie trudno jest ponownie odzyskać - ocenił Wadowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.