Tauron: wyniki pozytywne, ale węgla mniej niż przed rokiem

fot: Jarosław Galusek/ARC

Produkcja węgla handlowego w grupie Tauron w pierwszym półroczu 2014 r. osiągnęła poziom niższy niż rok wcześniej i wyniosła 2,55 mln t

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przychody ze sprzedaży wynoszące 9,22 mld zł, i EBITDA w kwocie 1,99 mld zł - to wyniki, jakie w pierwszym półroczu osiągnęła grupa Tauron - wynika z raportu przesłanego do portalu górniczego nettg.pl przez spółkę.

Czytamy w nim m.in., że największy wpływ na wyniki miały segmenty: Dystrybucja (EBITDA: 1,17 mld zł) i Sprzedaż (EBITDA: 392 mln zł)

EBITDA segmentu Wytwarzanie wzrosła 4,5-krotnie (z 28 do niemal 127 mln zł), a segment Odnawialne Źródła Energii poprawił wynik o ok. 56 proc. rok do roku (do 96,7 mln zł), co jest konsekwencją oddania do eksploatacji w IV kwartale 2013 r. 122 MW mocy w farmach wiatrowych Marszewo i Wicko.

CAPEX (wydatki inwestycyjne na rozwój produktu lub wdrożenie systemu) osiągnęły poziom 1,25 mld zł, a największe nakłady inwestycyjne grupa poniosła w segmencie Dystrybucja (841 mln zł) .

Ponadto w raporcie podkreślono, że realizowany program poprawy efektywności przyniósł 522 mln zł oszczędności, co na jego półmetku stanowi już 60 proc. realizacji.

- Wyniki należy ocenić pozytywnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę trudne dla firm sektora energetycznego otoczenie rynkowe. Lepsze wyniki rok do roku zanotował segment Dystrybucja, między innymi dzięki niższym kosztom operacyjnym. Wysoką, dynamikę wzrostu EBITDA osiągnął segment Wytwarzanie, ale także segment Odnawialne Źródła Energii, w którym uruchomiliśmy w ostatnich miesiącach poprzedniego roku dwie farmy wiatrowe Marszewo i Wicko o łącznej mocy 122 MW - stwierdza Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych zauważa natomiast, że "w pierwszym półroczu nie wystąpiły istotne zdarzenia jednorazowe, które wpłynęłyby na wyniki grupy". - Warte podkreślenia jest to, że pomimo spadku w I półroczu 2014 r. przychodów ze sprzedaży o ok. 5 proc., udało się nam nieznacznie zwiększyć marżę EBITDA do poziomu ok. 22 proc. dzięki elastyczności kosztowej i realizowanemu programowi oszczędności. Tym samym spadek EBITDA w stosunku do roku poprzedniego wyniósł niespełna 3 proc - podkreśla.

Produkcja węgla handlowego w grupie Tauron w pierwszym półroczu 2014 r. osiągnęła poziom niższy niż rok wcześniej i wyniosła 2,55 mln t. - Jest to głównie rezultatem ograniczenia produkcji z węgla kamiennego, co skutkowało nadpodażą tego surowca na rynku krajowym - czytamy w raporcie.

Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach węglowych grupy została ograniczona, co jest z kolei pochodną niższego popytu na energię, wzrostu generacji w farmach wiatrowych i ujemnego salda wymiany handlowej. - Spadł również wolumen sprzedaży energii do klientów grupy, co jest efektem spadku średniego zużycia energii przez małe firmy i gospodarstwa domowe oraz nasilającej się konkurencji na rynku klientów biznesowych - czytamy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.