Tauron: symboliczne wbicie łopaty w Jaworznie możliwe jesienią

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nie chciałbym mieszać się do polityki, ale ochrona rodzimych surowców jest na pewno konieczna - stwierdza Stanisław Tokarski

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rozpoczynają się prace projektowe przy budowie nowego bloku w Elektrowni Jaworzno, symboliczne wbicie łopaty przy inwestycji powinno być możliwe jesienią - poinformował Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu.

- Podpisaliśmy umowę z konsorcjum, mamy gwarancję należytego wykonania, co było warunkiem podpisania umowy. Teraz konieczna jest gwarancja zwrotu zaliczki, która umożliwi wypłatę pierwszej części zaliczki w wysokości 5 proc. wartości kontraktu, co powinno się odbyć w miesiąc po podpisaniu umowy. Jesteśmy pod koniec tych prac. Druga część zaliczki, też w wysokości 5 proc., powinna być wypłacona po pół roku - wyjaśnił Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu ds. strategii i rozwoju.

Dodał, że "wielkość zaliczki może być kształtowana potrzebami konsorcjum i zależy od udzielonej gwarancji zwrotu zaliczki".

Poinformował, że rozpoczynają się prace projektowe, które prowadzi na zlecenie konsorcjum firma z grupy Bilfinger.

- Zakładamy, że jesienią będzie można się przymierzyć do wbicia symbolicznej łopaty. Można założyć, że skuteczne wmurowanie kamienia węgielnego będzie możliwe na przełomie roku. W międzyczasie zostaną udzielone zamówienia na produkcję urządzeń, turbiny, generatora - dodał.

17 kwietnia Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. To największa inwestycja Tauronu - zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię. Jej wartość to 4,4 mld zł netto (5,4 mld zł brutto).

Zgodnie z harmonogramem inwestycja zostanie oddana do eksploatacji po niespełna pięciu latach i ma pozwolić na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych.

Tokarski poinformował, że realizowana wspólnie z PGNiG inwestycja budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Stalowej Woli jest w kluczowej fazie montażu urządzeń produkcyjnych.

- Budowa bloku w Stalowej Woli przebiega w miarę płynnie, rozpoczynamy montaż urządzeń. Część z nich jest już na terenie elektrociepłowni, część jest w trakcie transportu - powiedział wiceprezes.

Transport urządzeń był nieco utrudniony z powodu niskiego stanu Wisły.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.