Tauron stawia drugą największą farmę wiatrową w Polsce

1600948152 wiatraki shutterstock

fot: Shutterstock

Spółka posiada dziś 14 farm wiatrowych o łącznej mocy 538 MW

fot: Shutterstock

Tauron zakończył betonowanie fundamentów pod wszystkie turbiny planowanej farmy wiatrowej w Miejskiej Górce (woj. wielkopolskie). Inwestycja o mocy blisko 200 MW będzie drugą co do wielkości elektrownią wiatrową w kraju i największą w Grupie - podała firma.

Jak przekazała w środę spółka, farma ma docelowo obejmować 53 turbiny firmy Nordex, każda o mocy 3,6 MW i wysokości 134 metrów. Łączna moc zainstalowana wyniesie 190,8 MW, co - według szacunków spółki - pozwoli zasilić około 200 tys. gospodarstw domowych. Uruchomienie farmy przewidziano na 2027 rok.

- To największa farma wiatrowa w Grupie i zarazem jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Oddanie Miejskiej Górki do eksploatacji będzie niezwykle ważnym krokiem dla krajowej transformacji energetycznej, który istotnie zbliży nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej - poinformował wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski.

Budowa prowadzona jest na terenach rolniczych gminy Miejska Górka, wybranych ze względu na dogodne warunki wietrzne. Elektrownia zostanie przyłączona do krajowej sieci przesyłowej w stacji Leszno-Gronowo. Towarzysząca infrastruktura obejmuje m.in. wewnętrzne drogi i place montażowe o powierzchni blisko 490 tys. m kw., ponad 120 km linii kablowych średniego napięcia, 45 km linii wysokiego napięcia oraz dwie nowe stacje elektroenergetyczne.

Transport elementów turbin będzie wymagać blisko 690 przejazdów ponadgabarytowych, co - jak podkreśla Tauron - wymaga współpracy z lokalnymi władzami i służbami.

- Zakończyliśmy prace związane z betonowaniem fundamentów. Obecnie kontynuowane są działania przy budowie placów montażowych, dróg dojazdowych, linii kablowych oraz stacji elektroenergetycznych - wyjaśniła wiceprezes Tauron Zielona Energia Monika Piątkiewicz.

Grupa Tauron realizuje obecnie pięć inwestycji w odnawialne źródła energii o łącznej planowanej mocy 378 MW. Oprócz farmy wiatrowej w Miejskiej Górce powstają m.in. projekty wiatrowe w Nowej Brzeźnicy i Sieradzu oraz duże instalacje fotowoltaiczne w Postominie i Bałkowie.

Spółka posiada dziś 14 farm wiatrowych o łącznej mocy 538 MW i cztery farmy fotowoltaiczne o mocy 111 MW. W ogłoszonej w 2024 roku strategii przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 r., a do 2030 roku zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE do 2,5 GW.

Tauron Polska Energia  jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2010 roku i wchodzi w skład m.in. indeksów WIG20 i RESPECT Index.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.