Tauron sfinansuje cztery pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach

1647865328 laboratoria

fot: laboratoria.tauron.pl

Prezes Taurona Paweł Szczeszek zadeklarował, że Tauron będzie kontynuować program finansowania pracowni w szkołach oraz rozważa rozszerzenie tego przedsięwzięcia

fot: laboratoria.tauron.pl

Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w czterech szkołach na obszarze swego działania. Szkoły mogą wnioskować o wsparcie firmy w projekcie Zielone Laboratoria Taurona do połowy maja br.

O szczegółach projektu wiceprezes Taurona PE Artur Warzocha poinformował podczas pikniku naukowego dla najmłodszych uczniów, zorganizowanego w poniedziałek, w Dzień Wagarowicza, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jak zaznaczył, projekt dot. pracowni szkolnych wpisuje się w Zielony Zwrot Taurona, czyli strategiczny kierunek rozwoju firmy oparty o odnawialne źródła energii i energooszczędność.

- Bardzo ważnym aspektem Zielonego Zwrotu jest edukacja. Trzeba cały czas podnosić świadomość tego, jak powinno się korzystać z energii, a jeżeli mamy do czynienia z dziećmi i młodzieżą, warto do nich docierać z przekazem, jak wytwarzany jest prąd i jak świadomie z tego prądu korzystać - wskazał Warzocha.

Jak dodał, grupa Tauron stawia na zarządzanie procesowe. Jeżeli uda nam się w takim Zielonym Laboratorium odtworzyć pewne miniprocesy, będziemy mieli do czynienia z pierwszym wejściem uczniów w zarządzanie procesowe, czyli w świat korporacji. - Warto zainwestować, aby wdrażać młode pokolenie do tych problemów, z którymi niechybnie zderzą się jako dorośli - ocenił wiceprezes.

Uściślił, że projekt wesprze szkoły z całego obszaru działania koncernu, od Gorlic po G litz (woj. podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie i dolnośląskie). Mogą zgłaszać się do niego szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Należy stworzyć prezentację szkoły i planowanej pracowni (wideo, prezentacja) i wysłać projekt z opisem planowanych działań i kosztorysem 100 tys. zł na adres tpe.laboratoria@tauron.pl do 15 maja br.

Organizatorzy wybiorą cztery najlepsze merytorycznie projekty, a szkoły, w których one powstaną, otrzymają po 100 tys. zł. Wyniki zostaną ogłoszone 23 maja, a pracownie będą mogły powstawać w wakacje, aby ruszyć we wrześniu. Szczegóły znajdują się na stronie laboratoria.tauron.pl

Przedstawiciele Taurona przypominają, że koncern od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się 1,3 tys. osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe. Tauron organizuje zajęcia, a także praktyki i staże zawodowe. W proces nauczania zaangażowani są pracownicy koncernu.

Na platformie YouTube działa kanał Bezpieczniki Taurona - włącz dla dobra dziecka z filmami dla dzieci i młodzieży nt. fizyki i energetyki. Na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl znajdują się m.in. scenariusze lekcji, gry online, quizy, ćwiczenia i instrukcje przeprowadzania doświadczeń. Grupa nagradza najlepsze prace dyplomowe z dziedziny energetyki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.