Tauron: początek inwestycji w Jaworznie III

fot: Jarosław Galusek/ARC

Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III jest częścią dużego procesu inwestycyjnego Grupy Tauron

fot: Jarosław Galusek/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Zostanie oddany do użytku za 59 miesięcy. Będzie kosztował 5,4 mld zł i zapewni dostawy energii elektrycznej do 2,5 mln gospodarstw domowych. Przygotowania do rozpoczęcia realizacji tego projektu trwały 10 lat. Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III należącej do Grupy Tauron opalany będzie węglem kamiennym.

17 kwietnia, w obecności m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej oraz ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako - Mostostal kontrakt na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW. Będzie to największa inwestycja Grupy Tauron, która znacząco wpłynie na poprawę jej efektywności wytwarzania.

- Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III należy do priorytetów w strategii korporacyjnej Grupy Tauron, zgodnie z którą odbudowujemy moce wytwórcze i zastępujemy wyeksploatowane bloki nowymi wysokosprawnymi jednostkami. Blok węglowy, który powstanie w Jaworznie, będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie - mówił Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

- Celem naszego programu inwestycyjnego jest przede wszystkim wymiana starych aktywów, które zbudowane były w latach 70. Wymieniając te aktywa zwiększamy efektywność operacyjną oraz bezpieczeństwo zasilana naszych klientów - odbiorców energii elektrycznej. W roku 2013 wydaliśmy na inwestycje, wiążące się z w znacznej części z modernizacją aktywów dystrybucyjnych, 3,8 mld zł. Do roku 2020 przeznaczymy na inwestycje ponad 40 mld zł. Część z tych środków wydana zostanie na budowę nowych bloków produkujących energię elektryczną i cieplną - wyjaśniał Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III jest częścią dużego procesu inwestycyjnego Grupy Tauron. W 2013 r. oddano do eksploatacji Elektrociepłownię Bielsko o sprawności przetwarzania energii elektrycznej i cieplnej wynoszącej przeszło 90 proc. Powstały także 3 bloki biomasowe: w Jaworznie, Tychach i Stalowej Woli oraz dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 120 MW.

- Trzeba pamiętać, że w latach 2025-2030 musimy wymienić kolejne 10 tys. MW w polskim systemie energetycznym. Czekamy na wieści z Brukseli w sprawie nowych ram polityki klimatycznej, ponieważ w 2016 r. musimy podjąć decyzję, w oparciu jakie technologie budować kolejne moce - stwierdził wiceprezes Tokarski.

Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Przy realizacji kontraktu, zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.

Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta.

 

W galerii: wizyta premiera Donalda Tuska w Elektrowni Jaworzno III, 17 kwietnia 2014 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.