Tauron: Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych, przekonuje zarząd spółki

fot: Kajetan Berezowski

Przewodniczący Rady Społecznej w Tauronie Mirosław Brzuśnian powiedział, że spotkanie zarządu ze związkowcami nie przyniosło zbliżenia stanowisk, a związki zamierzają kontynuować rozpoczętą akcję protestacyjną

fot: Kajetan Berezowski

- Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników - zapewnił w środę zarząd Grupy Tauron podczas spotkania ze związkowcami, skupionymi w działającej w firmie Radzie Społecznej. Związki nie rezygnują jednak z rozpoczętych protestów.

Jak poinformował w komunikacie Tauron, wśród tematów środowych rozmów były kierunki rozwoju Grupy w najbliższych latach w perspektywie strukturalnych zmian w polskim sektorze energetycznym. Rozmowy dotyczyły także proponowanego przez resort aktywów państwowych wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych grup energetycznych do odrębnego podmiotu.

Pytanie, czy zdążymy wsiąść do pociągu, który nazywa się transformacja energetyczna? Jeśli nie, to konsekwencje będą tragiczne. Namawiam więc dziś do konstruktywnej rozmowy, abyśmy zgodzili się na aktywne włączenie do tego procesu. Brak udziału w transformacji będzie oznaczał powolny, ale jednak koniec Grupy Tauron - mówił w trakcie spotkania prezes Taurona Paweł Strączyński, cytowany w informacji spółki.

Tauron zapewnił, że szefowie koncernu udzielili wyczerpujących odpowiedzi na pytania strony społecznej. M.in. przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące planowanych w Grupie przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną.

Przedstawiciele zarządu Grupy podkreślali trudną sytuację finansową Grupy oraz fakt, że transformacja w kierunku niskoemisyjnym jest koniecznością ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i związanym z nią wzrostem cen emisji CO2 - czytamy w komunikacie.

Zarząd Taurona podtrzymał wcześniejsze deklaracje, że nie ma planów konsolidacji z jakimkolwiek podmiotem na rynku. W trakcie spotkania przekazano związkowcom, że przygotowana obecnie do parafowania umowa społeczna w górnictwie daje nadzieję na podobne rozwiązania dla energetyki.

Te specjalne narzędzia, które mogą być pomocne w transformowaniu energetyki to: dedykowane mechanizmy służące do subsydiowania, osłony socjalne, inwestycje w czyste technologie oraz specjalne działania na rzecz transformacji regionu - podał Tauron.

Liczę na zrozumienie tej skomplikowanej sytuacji i konstruktywną rozmowę ze stroną społeczną. Do niczego nie jestem tak przekonany, jak do tego, że transformacja energetyczna bez udziału strony społecznej się nie powiedzie - powiedział prezes Strączyński.

Związkowcy apelowali m.in. o kontynuowanie rozmów dotyczących podwyżek płac w Grupie Tauron. Zarząd Grupy zapewnił o otwartości i chęci kontynuowania dialogu. Kolejne spotkanie ze stroną społeczną planowane jest na maj br. - poinformowała spółka w komunikacie.

Wcześniej przewodniczący Rady Społecznej w Tauronie Mirosław Brzuśnian powiedział PAP, że środowe spotkanie zarządu Taurona ze związkowcami nie przyniosło zbliżenia stanowisk, a związki zamierzają kontynuować rozpoczętą już kilka miesięcy temu akcję protestacyjną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.